‚Nebudeme se dívat, jak náš dům hoří.‘ Demonstrací za ochranu klimatu se zúčastnily čtyři miliony lidí

„Na mrtvé planetě žádná ekonomika není,“ hlásá transparent vlevo. „Nemáme žádnou planetu B,“ přidává druhý transparent. | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

Víc než čtyři miliony lidí po celém světě včetně Česka vyrazily v pátek do ulic, aby politiky přiměli seriózně bojovat s globálním oteplováním. Nejvíc stávek za boj s klimatickou krizí zažily Spojené státy americké, které jsou historicky největším znečišťovatelem atmosféry skleníkovými plyny. Nejpočetnější byl protest v New Yorku. Iniciátorku světového hnutí, 16letou Gretu Thunbergovou, tam podle pořadatelů doprovodilo víc než čtvrt milionu lidí.

Od stálého zpravodaje New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je to veselý karneval na neveselé téma. Známou ulicí Broadway na jihu Manhattanu proudí účastníci stávky. Ozývá se smích, zpěv. Na tvářích vidíme úsměvy.

Ale nad nimi se tyčí transparenty, které hlásají „Naslouchejte vědcům“, „Pečujte o naši budoucnost a ne o svůj zisk“ a nebo „Dnes nejdu do školy, protože nemám budoucnost“.

„Bojujeme za svou budoucnost. Já chci mít děti, chci, aby ony měly děti, chci mít práci. Potřebujeme poslat vzkaz světovým lídrům a jsem rád, že město New York tomu rozumí a je naším spojencem, když studenty uvolnilo ze škol. Já bych tu byl tak jako tak, už jsem třikrát místo školy stávkoval a žádné problémy neměl. Ale ti, kterým by hrozily, tu dnes mohou být s námi a bojovat,“ vysvětluje pro Radiožurnál student Spencer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Víc než čtyři miliony lidí vyšly podle pořadatelů do ulic stávkovat za důraznější boj s klimatickou krizí. Rekordní účast hlásí třeba z New Yorku, kde natáčel americký zpravodaj Jan Kaliba

Newyorčani netrpí suchem, ani jim lesy neničí lýkožrout. Zato, jak říkají Elizabeth a Michaela, mají strach ze stále ničivějších hurikánů nebo stoupající hladiny oceánu, který jejich ostrovní město obklopuje.

„Já už efekty změny klimatu vidím. Z pláže, na které jsem v sedmdesátých letech prakticky vyrůstala, zbyl už jen nepatrný zlomek. Jako malá jsem sáňkovala, ale své dceři to nemůžu dopřát, protože nemáme dost sněhu, tolik se klima změnilo. Ona už si nemůže užít stejných radostí jako já, a to se máme dobře. Co mají říkat ti, kteří nemají taková privilegia jako my,“ ptá se Elizabeth.

Michaela ji doplňuje: „Malé efekty změny klimatu vidíme den co den. Ať jsou to horké dny nebo silné bouře a deště. My Newyorčani si dobře pamatujeme hurikán Sandy, kdy nám teklo do našich domovů. A taky máme příbuzné na Portoriku, takže pociťujeme i pustošení velkými klimatickými událostmi.“

‚Je to stav nouze‘

Tisíce a tisíce dalších lidí se přidávají k průvodu, který vyrazil od newyorské radnice do nejjižnějšího cípu Manhattanu, Battery Parku. Kromě studentů, kteří převažují, tu jsou i všechny další generace. Od kojenců v kočárcích, které tlačí jejich rodiče, až po ty nejstarší, co tu nejsou ani tak kvůli sobě, tak kvůli svým vnoučatům i pravnoučatům.

Barbara má dvě a stěžuje si, že mocní a bohatí nehledí při tvorbě zisku na kvalitu života lidí. Eve si na transparent napsala, že se jí v únoru narodí vnučka a že chce, aby měla budoucnost. „Je to stav nouze. Potřebujeme strukturální změnu, akce jednotlivců nestačí. Potřebujeme, aby začala jednat naše vláda, aby jednaly vlády ve světě,“ říká Eve.

Demonstrace za lepší ochranu klimatu v New Yorku | Foto: Joel Marklund / BILDBYRÅN | Zdroj: Reuters

„Bude to chtít něco obětovat, ale ne tolik, kolik si lidé myslí. Je tu kolem toho hodně propagandy. My máme hloupého prezidenta, který tvrdí, že větrné elektrárny způsobují rakovinu, a ruší to málo, co pro boj s klimatickou krizí udělal Barack Obama, a ani to nebylo dostatečné.“

Podle Eve se současné studentské hnutí může vyrovnat tomu za konec války ve Vietnamu. „Lidi nechtěli chodit nebo posílat děti do války, bylo to velmi osobní. A tohle je taky osobní. Lidi se bojí změny klimatu. Teď zrovna se topí lidi v Texasu kvůli záplavám,“ dodává.

Over 4 million on #ClimateStrike today. In 163 countries. And counting...
If you belong to the small number of people who feel threatened by us, then we we have some very bad news for you:
This is just the beginning. Change is coming - like it or not. #FridaysForFuture

02:02 – 21. 09. 2019

35579 175404

V Battery Parku a okolí se v horkém počasí potí podle pořadatelů víc než čtvrt milionu lidí. Po pěti hodinách stávky ohlašují posledního řečníka, kterou nebyl nikdo jiný než iniciátorka světového hnutí, 16letá Greta Thunbergová.

„Nebudeme jen tak stát stranou a dívat se, jak náš dům hoří. Stojíme jednotně za vědeckým poznáním a uděláme všechno, co je v naší moci, aby se tahle krize přestala zhoršovat. I kdyby to znamenalo nechodit to školy nebo do práce. Tohle je důležitější. Proč bychom studovali kvůli budoucnosti, kterou nám kradou kvůli svému zisku?“ prohlásila švédská studentka.

„Všude, kde jsem byla, je to víceméně stejné – krásná slova lidí u moci, touha se s námi vyfotit, stejné prázdné sliby, lži a nečinnost. Stávkujeme, abychom probudili své lídry. A pokud patříte k té malé skupině, co se námi cítí ohrožována, máme pro vás velmi špatnou zprávu: Tohle je teprve začátek.“

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme