‚Zůstaneme jednotní v dobrém i zlém.‘ Lídři EU v rumunském Sibiu přijali společnou deklaraci

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie ve čtvrtek v rumunském městě Sibiu potvrdili text společné deklarace, v níž krátce před evropskými volbami slibují, že členské státy bloku zůstanou do budoucna dál jednotné v dobrém i zlém.

Sibiu (Rumunsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie ve čtvrtek v rumunském městě Sibiu potvrdili text společné deklarace

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie ve čtvrtek v rumunském městě Sibiu potvrdili text společné deklarace | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Text deklarace, který na twitteru zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk, kromě jiného také uvádí, že lídři zemí EU se vždy budou snažit nalézat společná řešení problémů a zajistí občanům unijních zemí ochranu.

Stručná deklarace, která v deseti poměrně obecných bodech shrnuje hlavní cíle lídrů zemí EU pro příští roky, je prvním výstupem neformálního summitu v Rumunsku. Slova o jednotě v textu ale neznamenají, že rozpory mezi členskými státy zmizely, právě před dnešním summitem se například ukazují výrazné rozdíly v názorech na míru „ambicí“ při řešení klimatických změn, dlouhodobě se unijní země neshodují třeba na způsobu řešení migrační problematiky.

‚Jednotný a nedělitelný celek‘

„Unie je již dnes silnější, než byla včera, a my její sílu chceme dále rozvíjet s ohledem na budoucnost. Toto je náš závazek vůči příštím generacím. V tomto duchu se neslo naše jednání zde v Sibiu a v tomto duchu je také nová unie 27 států připravena vykročit vstříc své budoucnosti jako jednotný a nedělitelný celek,“ končí dokument.

Deklarace byla předjednaná dopředu a tak k jejímu potvrzení šéfové států a vlád nepotřebovali dlouhé jednání. Její text odsouhlasili jen krátce poté, co si po společném fotografování na hlavním náměstí sedmihradského Sibiu užili přátelskou atmosféru a před kamerami a fotoaparáty si neplánovaně potřásli rukama s místními občany.

Pomáhá s plenárním zasedáním europarlamentu. ‚Je neskutečné, že spolu 28 zemí dokáže vyjít,‘ říká

Číst článek

„Potvrzujeme své přesvědčení, že společně jsme silnější ve stále nejistějším a výzvami naplněném světě,“ stojí v preambuli textu. Na jeho deseti závazcích se dnes prezidenti a premiéři shodli jednomyslně. Slíbili tedy bránit jednu Evropu od východu na západ a od severu k jihu, zůstat jednotní a prokazovat si pomoc v časech potřeby. „Můžeme a budeme hovořit jedním hlasem,“ stojí v deklaraci.

Den Evropy

„Budeme dál bránit náš způsob života, demokracii a vládu práva,“ zavázali se také účastníci summitu. Na schůzce, která měla být původně demonstrací unijní jednoty po brexitu, chybí britská premiérka Theresa Mayová. Debat o budoucnosti bloku se neúčastní přes to, že britský odchod z unie je nyní odložen až na konec října.

Deklarace, přijatá symbolicky 9. května na „Den Evropy“, také upozorňuje, že práva a svobody Evropanů byly tvrdě vybojovány a nejsou automaticky dané. Jak ve čtvrtek při příchodu na jednání v Sibiu řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, budou podle něj blížící se eurovolby volbou mezi projektem budování Evropy a snahami společné úsilí zmařit a vrátit se k nacionalismu.

V řadě evropských zemí jsou protiunijní nálady neseny obavami z migrace, a tak deklarace slibuje také ochranu občanů prostřednictvím investic do „tvrdé i měkké síly“ a spoluprací s mezinárodními partnery.

Unie chce podle textu ostatně být odpovědným globálním hráčem a chce pokračovat spolu s partnery na budování mezinárodního řádu postaveného na obecně uznávaných pravidlech a společně řešit takové výzvy jako jsou klimatické změny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme