Slovenští lékaři začali podávat hromadné výpovědi
Na Slovensku začali lékaři hromadně dávat výpovědi, inspirováni nátlakovou akcí českých kolegů. Protestují tak proti platovým podmínkám a plánům na privatizaci nemocnic. Do kampaně se zapojily skoro dva a půl tisíc lékařů, což je podstatná část zdravotnických expertů na Slovensku. Odchody by ohrozily provoz víc než poloviny nemocnic, krizový stav v nich může nastat v prosinci, kdy končí výpovědní lhůty.
V Univerzitní nemocnici v Košicích podalo výpověď 234 lékařů, což je asi třetina z celkového počtu lékařů, který nemocnice zaměstnává. Požadavky nespokojených lékařů jsou i v Košicích stejné jako jinde na Slovensku.
Lékařské odborové sdružení je shrnulo do bodů, které zahrnují - dodržovat zákoník práce, dofinancovat zdravotnická zařízení, zastavit transformaci nemocnic na akciové společnosti a zvýšit základní platy lékařů na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy, která se na Slovensku pohybuje okolo sumy 800 eur za měsíc.
Nejvíce rezonují požadavky na růst platů a obavy spojené s transformací nemocnic na akciové společnosti, který připravuje vládní kabinet. Lékařské odborové sdružení tvrdí, že vláda tak činí ve snaze připravit nemocnice na jejich následnou privatizaci.
Výpověď dohromady podalo 2411 lékařů ze 34 nemocnic z celkového počtu asi 60 zdravotnických zařízení. Některé nemocnice chce přitom opustit i více než polovina lékařů – například v Bratislavě. Nejvyšší počet výpovědí je často na chirurgických a anesteziologických odděleních, což jsou klíčová oddělení každé nemocnice.
Vedení nemocnic jsou zatím ve svých odpovědích rezervované. Univerzitní nemocnice v Košicích ve svém oficiálním stanovisku vyslovila přesvědčení, že až nejbližší dny ozřejmí jak to lékaři s výpověďmi myslí, a až podle toho se hodlají zařídit.
V nemocnicích se už diskutuje i o tom jak situaci po uplynutí výpovědních lhůt řešit. V úvahu přichází třeba slučování příbuzných oddělení nebo zavedení třísměnného chodu.
Zdravotnická zařízení v České republice zatím žádný zvýšený zájem o práci ze slovenské strany nezaznamenala, protestující slovenští kolegové tedy zatím lépe placená místa v Česku nevyhledávají.