Syrské povstalecké milice dobyly Manbidž. Dosud ho kontrolovali Kurdové
Syrští povstalci ze skupiny Syrská národní armáda (SNA), kterou podporuje Turecko, v pondělí dobyli město Manbidž na severu Sýrie ovládané od roku 2016 jednotkami kurdsko-arabské koalice Syrské demokratické síly (SDF). Serveru Rudaw, který má sídlo v iráckém Kurdistánu, to potvrdil vysoký představitel SDF. Ankara tvrdila už v neděli, že město ovládly SNA.
SNA, což je koalice syrských povstaleckých milicí podporovaná Ankarou, se snažila Manbidž dobýt asi dva týdny. V rámci této operace už koncem listopadu dobyla také město Tal Rifaat na severu Sýrie, které rovněž ovládaly kurdské síly. V bojích o Manbidž podle serveru Rudaw Ankara podporovala SNA leteckými údery.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dobytí Manbidže označil za „osvobození od teroristů“. Hlavní silou v jednotkách SDF jsou kurdské milice YPG, které Ankara označuje za teroristickou organizaci. SDF přitom v předchozích letech byly spojencem americké armády v boji mezinárodní aliance vedené Spojenými státy proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Agentura Reuters napsala, že Turecko a Spojené státy se dohodly, že jednotky SDF se budou moci z Manbidže bezpečně stáhnout.
Asadův pád nastolil možnost návratů lidí do Sýrie, nestabilita ale může vést i k další migraci do Evropy
Číst článek
Velitel SDF Mazlúm Abdí v pátek na tiskové konferenci uvedl, že jeho jednotky chtějí řešit problém s Ankarou mírovou cestou. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan ale podle serveru Rudaw v neděli v Dauhá novinářům řekl, že Ankara na takovém způsobu řešení konfliktu zatím nemá zájem.
Turecko už od roku 2016 operuje na severu Sýrie, kde žije kurdská komunita. Ankara to zdůvodňuje snahami o zabezpečení své hranice se Sýrií, na jejíž druhé straně v Turecku rovněž žijí Kurdové a kde turecká vláda už několik desetiletí bojuje s organizací Strana kurdských pracujících (PKK).
Na severu Sýrie turecké jednotky spolu s povstalci ze SNA v předchozích letech vyhnaly podle nevládních organizací z řady obcí desítky tisíc kurdských obyvatel. Ankara tvrdí, že tam buduje takzvané bezpečné zóny, do nichž chce přemístit větší množství syrských uprchlíků. Těch žije v Turecku na 3,6 milionu.
Kurdské jednotky ovládají necelou třetinu Sýrie, zejména na severovýchodě, kde za občanské války v Sýrii vznikla de facto kurdská autonomie.