Padlých wagnerovců přibývá. Moře křížů na ruském hřbitově u Černého moře symbolizuje ruské ztráty

Ponurý pozemek nedaleko Černého moře je místem posledního odpočinku stále většího počtu vojáků z Wagnerových žoldnéřských jednotek, což svědčí o obrovských ztrátách, které Rusko při své invazi utrpělo. Situaci na místě popsal deník The New York Times.

Bakinskaya, Rusko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hřbitov vojáků Wagnerovi armády v a okraji vesnice Bakinskaja v Krasnodarském kraji

Hřbitov wagnerovců v Bakinské na snímku z konce ledna. | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Zakladatel společnosti Wagner Jevgenij V. Prigožin, magnát, který má blízké vztahy s prezidentem Vladimirem V. Putinem, chválil své síly jako „pravděpodobně nejzkušenější současnou armádu na světě“.

Rychle se rozrůstající hřbitov v Bakinské, městě u Černého moře, je však důkazem, že jeho žoldnéřská armáda – v níž je mnoho špatně vycvičených bývalých trestanců – utrpěla na bojišti obrovské ztráty. Na tomto relativně novém hřbitově, zřízeném pro Wagnerovy rekruty, kteří dali najevo, že chtějí být pohřbeni právě tam, byly v nedávno v jeden den uloženy ostatky devíti mužů.

Praha má nového primátora. Pro Svobodu hlasovali i zastupitelé ANO, Marvanová ho nepodpořila

Číst článek

Koncem loňského roku dostali aktivisté upozornění na zvýšenou aktivitu na tomto hřbitově, který sousedí se hřbitovem využívaným místní komunitou. Tehdy obsahoval asi 50 hrobů. Nyní jich je zde asi 300 a ti, kdo hřbitov pozorují, tvrdí, že denně je zde pohřbeno v průměru čtyři až osm vojáků; odhady místních médií jsou ještě vyšší a uvádějí až 16 hrobů denně.

Pohřbívání na tomto hřbitově se těšilo malé pozornosti až do konce prosince, kdy protiválečný aktivista Vitalij V. Wotanovskij začal na svém kanálu Telegram zveřejňovat snímky hřbitova včetně jmen a dat narození mrtvých. O deset dní později, na Nový rok, se objevily fotografie zakladatele wagnerovců Prigožina, jak pokládá květiny na hroby.

„Od listopadu se počet úmrtí dramaticky zvýšil,“ řekl 51letý Wotanovsky v rozhovoru ve svém domě v nedalekém Krasnodaru. V minulosti počítal zhruba čtyři pohřby denně, nedávno jich však zaznamenal jedenáct.

‚Nebývale vysoký počet zadržených novinářek.‘ Íránská policie dál zatýká při protivládních protestech

Číst článek

Aktivista Wotanovsky, který kvůli svým protiválečným iniciativám strávil od začátku invaze 20 dní ve vazbě, má téměř encyklopedické znalosti o hřbitovech ve svém regionu. Sbírá tipy od místních obyvatel, vede si přehled válečných obětí pohřbených v oblasti a na svém kanálu na Telegramu zveřejňuje fotografie náhrobků.

Říká, že informování veřejnosti o jménech a totožnosti padlých je pro něj jediným způsobem, jak protestovat a pokusit se změnit veřejné mínění.

„Je to jediný normální a legální způsob, jak lidem říct, že válka je smrt, že je špatná, aby se nad tím nějak zamysleli ve svých hlavách,“ řekl Wotanovskij, veterán ruské armády, který léta pracoval pro armádu jako radiotechnik.

Wagnerova skupina

Podle analýzy deníku The New York Times bylo mnoho z Wagnerových bojovníků pohřbených v Bakinské odsouzeno za zločiny. Západní zpravodajské agentury, ukrajinská vláda a sdružení na ochranu práv vězňů Rusko za mřížemi odhadují, že od července se k ruským jednotkám přidalo asi 40 000 vězňů, což je asi 10 % vězeňské populace v zemi.

Ukrajinští představitelé tvrdí, že téměř 30 000 z nich dezertovalo nebo bylo zabito či zraněno, toto číslo ale nebylo možné nezávisle ověřit.

Někteří pozorovatelé spekulují, že hřbitov je PR trik Prigožina, který se stále více snaží získat zásluhy za dobytí ukrajinského území a předpokládá se, že chová politické ambice.

Strážník v Lipníku šlápne muži na hlavu, druhý do něj kope. Případ řeší policie jako zneužití pravomoci

Číst článek

„Na rozdíl od obecné tendence v Rusku, které se snaží minimalizovat ztráty a bagatelizovat ztráty na životech, se pan Prigožin snaží propagovat vojenské hrdinství a obětavost svých vojáků,“ řekl Samuel Ramani, spolupracovník britského obranného think-tanku RUSI, který se zabývá studiem této skupiny.

Nedaleko hřbitova, 20 minut jízdy po regionální dálnici, stojí areál s kaplí postavenou na památku mrtvých bojovníků z Wagnerova hnutí. Při nedávné návštěvě byla brána kolem areálu zcela zavřená. Na videozáznamech z Prigožinovy návštěvy byly vidět stěny obsahující zpopelněné ostatky neznámého počtu bojovníků.

Dalších 10 minut po dálnici se nachází základna Molkino, která je podle pozorovatelů od roku 2015 výcvikovým táborem wagnerovců. Podle zpráv ruských médií utratilo ministerstvo obrany za rozvoj výcvikového zařízení nejméně jednu miliardu rublů, tedy 13,6 milionu dolarů.

‚Diskreditace ruské armády‘

V krajské metropoli Krasnodaru, městě s 900 000 obyvateli, není válka nikdy daleko. Od 24. února loňského roku, kdy Rusko provedlo invazi, je civilní letecká doprava pozastavena a stíhačky létají na cvičných misích, které doplňují probíhající taktická cvičení v Molkinu.

V Krasnodarské oblasti, která je třetí nejlidnatější z 85 ruských regionů, je druhý nejvyšší počet případů „diskreditace ruské armády“, což je běžné obvinění proti všem, kdo vyjadřují nesouhlas s válkou. Za opakovaný přestupek hrozí až 10 let vězení.

Odložení bylo předčasné, uvedli státní zástupci. Reklamu na Čapím hnízdě bude znovu řešit policie

Číst článek

V jednom z případů, který se dostal na titulní stránky novin a znepokojil místní protiválečné aktivisty, diskutoval manželský pár o svém nesouhlasu s invazí mezi sebou, když večeřel v restauraci. Majitel podniku zavolal policii, která manžele obvinila z drobného chuligánství. Manželka byla navíc obviněna z „diskreditace“ ruské armády.

Navzdory zastrašující atmosféře blízký přítel aktivisty Wotanovského, Viktor V. Čirikov, rovněž armádní veterán, věří, že prostý akt zveřejnění příspěvku o mrtvých nakonec přinese nejen konec války, ale i zhroucení systému, který vybudoval Vladimir Putin.

„Víte, proč padlo ruské impérium?“ řekl. „Kvůli množství rakví, které se vracely z front první světové války do vesnic, kde žili padlí.“

„Jedna věc je sledovat v televizi nebo na počítači ‚aha, tam se bojuje, tam se zabíjí‘, jako v počítačových střílečkách,“ dodal. „Ale lidé se začnou ptát ‚proč to děláme?‘, když vidí rakev nebo hrob svých kamarádů ze školy.“

Oba muži uvedli, že budou pokračovat v počítání mrtvých, protože obětí přibývá. Na hřbitově v Bakinské se zdá, že je na pozemku místo pro mnoho dalších těl.

Eliška Volencová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme