Zelený miliardář Steyer táhne proti Trumpovi. Proti ‚číslu 45‘ ho podporují miliony lidí

Během svého turné za odvolání amerického prezidenta Donalda Trumpa navštívil Tom Steyer Oakland, hlavní baštu pokrokové levice v sanfranciské zátoce. Jinak řečeno – již dobyté území. Ze 400 lidí, kteří si ho přišli poslechnout, byli snad všichni do jednoho za okamžité odvolání čísla „45“. Tak říkají 45. prezidentovi USA ti, kdo ze zásady nechtějí vyslovovat jeho jméno, vysvětluje článek francouzského deníku Le Monde.

Svět ve 20 minutách Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steyerova petice požadující impeachment prezidenta nabrala za necelý půlrok přes pět milionů podpisů.

Steyerova petice požadující impeachment prezidenta nabrala za necelý půlrok přes pět milionů podpisů. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Tom Steyer má ovšem namířeno dál než jen do kolébky demokratů.

Do léta chce se svým karavanem nazvaným „Musí být odvolán“ navštívit třicítku měst v takzvaných „swing states“ – tedy státech s tradičně vyrovnanými šancemi pro prezidentské kandidáty demokratů i republikánů. Mezi takové patří Virginie, Colorado nebo Ohio.

Rozmar za 20 milionů?

Šedesátiletý kalifornský podnikatel zahájil svou kampaň na podzim minulého roku. Politologové ji zpočátku považovali jen za rozmar znuděného miliardáře, který hledá způsob, jak se realizovat v politice. Domnívali se, že bude usilovat maximálně o guvernérské nebo senátorské křeslo.

Ale Steyerova petice požadující impeachment prezidenta nabrala za necelý půlrok přes pět milionů podpisů. A jeho reklamní šoty na celostátních televizních kanálech podepsané „Tom Steyer, americký občan“, zaznamenaly na 2 miliardy zhlédnutí, dalších 450 milionů jich pak přidali uživatelé sociálních sítí.

Na začátku letošního roku Steyer daroval každému z členů amerického Kongresu exemplář knihy Michaela Wolffa s názvem Oheň a hněv – uvnitř Trumpova Bílého domu, která podle Steyera jasně ukazuje, jak závažné nebezpečí dnes prezident Trump pro americkou demokracii představuje.

Celkové náklady Steyerovy kampaně za impeachment prozatím dosáhly dvaceti milionů dolarů a udělaly z tohoto podnikatele předního soukromého mecenáše demokratické věci.

Osm důvodů pro odvolání

Tom Steyer zbohatl v investiční bance Goldman Sachs a na konci 80. let v San Francisku založil vlastní firmu Farallon, která se zabývala spekulacemi na finančním trhu.

Dlouho vydělával na fosilních palivech, ale postupně se z něj stal ekolog. V letech 2014 až 2016 investoval více než 90 milionů dolarů do kampaní „zelených“ kandidátů. Ovšem s nevalným výsledkem, podotýká Le Monde.

Zvolení Donalda Trumpa nicméně Steyera přesvědčilo, že nebezpečí pro planetu nepředstavují zdaleka jen klimatické změny. V petici, kterou inicioval, je vyjmenovaných osm důvodů pro Trumpovo odvolání. Na prvním místě je prezidentovo údajné obcházení zákona a odvolání ředitele FBI Jamese Comeyho.

Své výzvy k impeachmentu podnikatel opírá o posudky 58 odborníků na ústavní právo a 120 psychologů. Ti podle něj u Trumpa konstatovali „degradující narcisismus“.

„Stačí to na odvolání prezidenta?“ zeptal se Steyer v Oaklandu shromážděných. Sálem zaznělo bouřlivé „ano!“ Na rozdíl od demokratických kongresmanů, kteří nabádají k opatrnosti a chtějí si počkat na závěry zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera ohledně možného ruského ovlivňování prezidentských voleb, voličská základna Demokratické strany je pro co nejrychlejší řešení.

Průvodce impeachmentem

Počátkem dubna rozeslal Tom Steyer pěti tisícům demokratických a nezávislých kandidátů, kteří se na podzim budou ve volbách ucházet o místa v Kongresu, příručku s názvem „Průvodce impeachmentem“. Ta by je prý měla podnítit, aby o této otázce debatovali s voliči.

Hlavní štáb demokratů ale tuto iniciativu neschvaluje a označuje ji za „odvádění pozornosti“. Partajní stratégové nechtějí z voleb dělat referendum o impeachmentu a nabádají kandidáty, aby se v kampani raději soustředili na témata reformy zdravotnictví nebo zpřísnění kontroly střelných zbraní.

Takový postoj však Tom Steyer považuje za „kardinální chybu“. Obviňuje demokratické lídry, že se věnují politické spekulaci a neberou v úvahu nebezpečnost situace.

Proslov Toma Steyera ve Washingtonu, leden 2018.. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Establishmentu Demokratické strany se podle Steyera jeho kampaň nelíbí. Volání po sesazení prezidenta se stává jádrem sporu mezi umírněnými a radikálními demokraty.

A čím více Steyer naléhá na okamžité zahájení tohoto ústavního procesu, tím více stoupá jeho politický kapitál. „Nad pěti miliony podpisů pod jeho peticí už dnes bledne závistí nejeden potenciální kandidát příštích prezidentských voleb,“ uzavírá Le Monde reportáž z turné bojovníka za impeachment Toma Steyera.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Jan Machonin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme