Znásilnění, mučení i upalování. Hamás použil systematické sexuální násilí jako zbraň

Hamás při krvavém útoku na jižní Izrael 7. října systematicky využíval sexuální násilí a znásilňování izraelských žen a dívek jako zbraň. V rozsáhlé ve čtvrtek publikované investigativní reportáži s názvem „Křik beze slov: Jak Hamás 7. října použil sexuální násilí jako zbraň“ to uvedl americký list The New York Times.

Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci odnáší těla obětí v kibucu Kfar Aza, kde podle zpravodajského webu The Times of Israel Hamás v sobotu zavraždil 70 izraelských civilistů.

Vojáci odnáší těla obětí v kibucu Kfar Aza, kde podle zpravodajského webu The Times of Israel Hamás v sobotu zavraždil 70 izraelských civilistů. | Foto: Violeta Santos Moura | Zdroj: Reuters

Upozorňujeme, že článek může některé čtenáře rozrušit.

Článek se zakládá na dva měsíce trvajícím šetření, které zahrnovalo více než 150 rozhovorů se svědky, zdravotníky, vojáky, psychology a vládními činiteli. Závěry se zároveň opírají o videodokumentaci, fotografie a údaje o poloze z mobilních telefonů.

V úvodu The New York Times popisuje video, které se masivně rozšířilo na internetu po útoku palestinských ozbrojenců na Izrael, který se odehrál v sobotu ráno 7. října.

‚Tohle není válka, tohle není bojiště, tohle je masakr.‘ Izrael pustil novináře do kibucu, kde zabíjel Hamás

Číst článek

Záběry pořízené brzy ráno 8. října zachytily částečně ohořelé tělo ženy s popáleným obličejem. Od pasu dolu bylo tělo svlečené, nohy roztažené a černé šaty vyhrnuté nahoru. Tělo leželo vedle auta, které bylo zapáleno na silnici, která vede souběžně s Pásmem Gazy.

V této oblasti ozbrojenci z Hamásu zmasakrovali mnoho lidí, kteří se snažili uprchnout z festivalu Supernova poblíž kibucu Reim. Přibližně 360 z 1200 lidí, kteří byli toho dne zabiti, byli účastnici festivalu.

Žena na videu byla později identifikována jako Gal Abdušová, 34letá matka dvou dětí ze středního Izraele, která na festival jela se svým manželem, 36letým Nagim Abdušem.

Policie se domnívá, že Abdušová byla před smrtí znásilněna a její tělo zapáleno. Podle článku trvala její identifikace přibližně týden. Tělo jejího manžela bylo nalezeno o několik dní později a bylo tak silně popálené, že úřady musely k jeho identifikaci provést testy DNA.

Nalezené sestry

NYT dokázal určit nejméně sedm míst na jihu Izraele, kde byly ženy a dívky zřejmě sexuálně zneužity či zohaveny. Lidé, s nimiž list hovořil, popsali, že v místě a okolí festivalu Supernova a ve dvou nedalekých kibucech našli těla více než 30 žen v podobném stavu jako Abdušovou, měly „roztažené nohy, roztrhané šaty a známky zneužívání v oblasti genitálií“.

Mezi fotografiemi, které novináři NYT měli možnost vidět, byly i snímky ženy z kibucu, která byla nalezena s desítkami hřebíků zatlučených do stehen a slabin. Záběry také zachytily dvě mrtvé izraelské vojáčky na vojenské základně. V oblasti genitálií měly střelné rány.

‚Vypadaly jako stíny.‘ Izraelské děti osvobozené ze zajetí Hamásu pronásleduje trauma

Číst článek

Vojenský zdravotník NYT řekl, že v pokoji v kibucu Beeri našel těla dvou sester ve věku 13 a 16 let s roztrhaným oblečením. Jedna z nich ležela na boku s modřinami u rozkroku a druhá ležela na podlaze obličejem dolů, pyžamové kalhoty měla podle zdravotníka vytažené ke kolenům, odhalený zadek a na zádech rozmazané sperma.

Další zdravotník, Džamal Varaki, dobrovolník neziskového záchranného týmu ZAKA, řekl NYT, že nemůže zapomenout na mrtvou ženu, kterou našel v místě festivalu. „Ruce měla svázané za zády,“ řekl. „Byla ohnutá, polonahá, spodní prádlo měla srolované pod kolena,“ uvedl.

Jinon Rivlin, člen produkčního týmu festivalu, který při útoku přišel o dva bratry, ale samotnému se mu podařilo přežít, řekl NYT, že poté, co vyšel z úkrytu, šel po silnici, kde byla nalezena Abdušová, a narazil na tělo mladé ženy, která ležela na břiše, od pasu dolů svlečená, s roztaženýma nohama, a která vypadala, že je v oblasti pochvy rozříznutá, „jako by ji někdo rozpáral“.

Svědectví z festivalu

Podle osmi dobrovolných zdravotníků a dvou izraelských vojáků, kteří hovořili s NYT, se podobná zvěrstva opakovala v nejméně v šesti různých domech v kibucech Beeri a Kfar Aza, kde bylo nalezeno nejméně 24 těl žen a dívek, které byly buď svlečeny, svázány nebo zohaveny, v některých případech vše zároveň.

Deseti tisícům dětí v Gaze hrozí nebezpečná podvýživa, situace je katastrofální, varoval UNICEF

Číst článek

Jedna svědkyně z festivalu uvedla, že u silnice viděla zhruba 100 mužů, kteří si mezi sebou předávali zbraně a těžce zraněné ženy. Před ní znásilnili nejméně pět žen, zatímco se ukrývala.

Další svědek, Raz Kohen, řekl, že když se ukrýval ve vyschlém potoce poblíž silnice, viděl přijet bílou dodávku, z níž vyskočili muži v civilním oblečení a vyvlekli z vozidla ženu.

„Všichni se kolem ní shromáždili... Stála na nohou. Začali ji znásilňovat. Viděl jsem, jak ti muži stojí v půlkruhu kolem ní. Jeden do ní proniká. Ona křičí. Stále si pamatuji její hlas, křik beze slov,“ řekl.

„Pak jeden z nich vytáhl nůž...a prostě ji zmasakrovali,“ dodal. Šoam Gueta, Kohenův kamarád, který se s ním ukrýval, řekl, že viděl, jak si muži „povídají, smějí se a vykřikují“, a pak jeden z nich oběť opakovaně bodl.

Deset nalezených vojákyň

Nejméně deset těl vojákyň z pozorovacího stanoviště u Pásma Gazy bylo nalezeno se známkami sexuálního násilí, uvedla vojenská zubařka kapitánka Maajanová, která pracuje na základně Šura v centrálním Izraeli, kam byla těla převezena k identifikaci.

Hamás odmítl další příměří za propuštění rukojmí. Nejdřív požaduje klid zbraní

Číst článek

Mluvčí ministerstva sociálních věcí Gil Horev řekl, že většina znásilněných žen byla následně zavražděna, ale nejméně tři ženy a jeden muž, kteří byli sexuálně zneužiti, přežili. „Nikdo z nich nebyl ochoten se fyzicky dostavit k léčbě,“ uvedl mluvčí.

Dva psychologové, kteří se starali o ženu, jež byla na festivalu Supernova hromadně znásilněna, deníku NYT řekli, že není schopna hovořit s novináři nebo vyšetřovateli.

Zdravotníci a bezpečnostní složky se podle NYT po útoku soustředili hlavně na shromažďování nebývalého počtu mrtvých, aby mohli být identifikováni a pohřbeni, takže systematické shromažďování důkazů o znásilnění a sexuálních útocích nebylo v dané chvíli prioritou.

Podle židovské tradice jsou mrtví pohřbíváni co nejdříve po smrti, aby pozůstalí mohli truchlit. „Výsledkem je, že mnoho těl se známkami sexuálního zneužívání bylo uloženo k poslednímu odpočinku bez lékařského vyšetření, což znamená, že potenciální důkazy jsou nyní pohřbené v zemi,“ uvedl NYT.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme