V Egyptě se střetli islamisté s armádou, přibývají mrtví
Při střetech mezi armádou a příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího dnes v Egyptě opět umírali lidé. Celkem zemřelo deset lidí, v pátek kolem desáté hodiny večer to uvedla agentura AP s odvoláním na egyptské ministerstvo zdravotnictví. Velké demonstrace zažívá Káhira i Alexandrie.
Muslimské bratrstvo dnes na hlavní islamistické demonstraci v Káhiře vyzvalo vojáky, aby se zbavili velitele armády generála Sisiho a vrátili do úřadu sesazeného prezidenta Mursího.
Na demonstraci v Káhiře také zaznělo, že Muslimské bratrstvo je ochotné se dohodnout s egyptskou armádou. Nejvyšší vůdce bratrstva Muhamad Badí však jako podmínku klade uvedení Muhamada Mursího zpět do prezidentského úřadu.
Pravděpodobné scénáře budoucího vývoje v Egyptě představil Břetislav Tureček ze zahraniční redakce ČRo
První tři mrtví byli z Káhiry hlášeni ještě před tím, když několik stovek stoupenců sesazeného prezidenta přišlo záměrně k objektům Republikánské gardy. Televize Al-Džazíra uvedla, že ze směru kasáren vyšla palba na několik demonstrantů, kteří vyvěšovali protestní transparent.
Kdo a proč střílel však není zcela zřejmé. Armáda střelbu ostrou municí popřela. Kromě toho agentura AFP uvedla, že Mursího stoupenci v blízkosti paláce Republikánských gard byli ozbrojeni.
Kromě Káhiry se dnes velké protesty islamistů konaly také v Gíze a v Alexandrii. A odpor proti vojenskému puči v Egyptě roste i na mezinárodní úrovni, Africká unie pozastavila Egyptu členství.
Aktivní byl však i nový režim, který pokračoval v likvidaci demokraticky zvolených institucí. Přechodná hlava státu Adlí Mansúr rozpustil zbylou horní polovinu parlamentu, v níž měli převahu islamisté.
V Egyptě demonstrují islamističtí stoupenci svrženého prezidenta Mursího
Číst článek
Pro návštěvníky Egypta je v současnosti nebezpečný hlavně sever země. Ráno neznámí útočníci zaútočili na několik vojenských stanovišť na severu Sinajského poloostrova. Zahynuli nejméně dva vojáci.
Armáda následně vyhlásila nejvyšší pohotovost, která platí pro provincii Suez, ale také pro jih Sinaje, kde jsou známá přímořská letoviska, v nichž každoročně tráví dovolenou i desetitisíce českých turistů.
Žádné násilnosti tam zatím hlášeny nejsou, byly však posíleny kontrolní hlídky a přítomnost vojáků na silnicích i letištích.
Prezidenta Mursího a vládnoucí Muslimské bratrstvo, kteří vzešli z demokratických voleb, armáda zbavila vlády ve středu. Reagovala tak na několikadenní protesty lidí v ulicích. Vedení země převezme prozatímní vláda, hlavou státu se dočasně stal předseda ústavního soudu, již zmiňovaný Adlí Mansúr.
Armáda dočasně pozastavila platnost ústavy. Chce vypsání předčasných prezidentských a parlamentních voleb a vytvoření rady národního usmíření.
Zvětšit mapu