V Jižní Koreji došlo k hackerskému útoku, v KLDR vypadl internet
Společnost, která v Jižní Koreji provozuje jaderné elektrárny, se stala terčem kybernetického útoku. Pachatelé ukradli data, která údajně nejsou kritická, i tak ale korejská prezidentka označila událost za vážnou hrozbu státní bezpečnosti. Devítihodinový výpadek internetu ovšem podle dostupných informací zaznamenal také Pchjongjang.
Jižní Korea nyní posiluje kybernetickou ochranu svých počítačových systémů. Reaguje tak na útok na provozovatele 23 tamních jaderných elektráren. Soul požádal Washington, aby mu pomohl s vyšetřováním. Jihokorejské úřady nevylučují, že je za útokem sousední KLDR.
„Jaderné elektrárny jsou zařízení s nejvyšším stupněm zabezpečení, mají přímý vliv na bezpečnost lidí,“ zdůraznila prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje.
O hackerských útocích i výpadku internetu v Jižní a Severní Koreji mluvil komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák
Útok byl rozfázovaný do řady útoků. Ví se, že hackeři se zmocnili například osobních údajů zaměstnanců elektrárny nebo návrhů, podle kterých tam byla postavena klimatizace či návrhů jednotlivých zařízení v reaktorech.
Jižní Korea však trvá na tom, že neohrozili přímo software, který řídí chod elektráren. Kdyby se to hackerům povedlo, mohla by to být skutečná katastrofa, neboť jaderné elektrárny této společnosti dodávají až 30 procent spotřebované energie.
Hackeři požadovali, aby o Vánocích byly odstaveny tři reaktory, jinak udělají něco, co bude Jižní Koreu mrzet. Země uspořádala včera a dnes cvičení, ve kterém se připravuje právě na nejčernější scénář.
Podle komentátora Milana Slezáka není jisté, kdo za útoky stojí. Soul v posledních letech obvinil KLDR z několika podobných akcí vedených proti jihokorejským médiím a bankám, proto mohou stopy vést právě k severním sousedům.
Útok na jaderné elektrárny přišel krátce poté, co Spojené státy pohrozily Pchjongjangu odplatou za údajně jím vedenou krádež dat společnosti Sony Pictures.
Připojení k internetu v KLDR se podařilo částečně obnovit. Výpadek trval přes devět hodin
Číst článek
Ta měla uvést do kin film zesměšňující severokorejského vůdce Kim Čong-una. Po varování přestal v Severní Koreji na více než devět hodin fungovat internet.
„Výpadek internetu v KLDR trval devět a půl hodiny, ale severokorejský internet funguje spíš jako intranet a jen pár vyvolených má možnost připojit se na mezinárodní internet. To se týká pouze elity a institucí, jako je třeba korejská státní novinová agentura nebo ústřední stranický deník,“ poznamenal komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Podle něj je také pravděpodobné, že připojení k internetu v KLDR přerušily Spojené státy. Prezident Obama totiž jasně řekl, že na hackerský útok na Sony Pictures, který nepovažuje za válečný akt, nicméně ho považuje za akt vandalismu, Spojené státy odpoví a vyhrazují si právo zvolit si formu a čas, který se jim bude hodit.
K tomu mluvčí ministerstva zahraničí dodala, že některá americká opatření budou vidět a některá nebudou vidět. Tohle by mohlo být jedno z těch, které vidět jdou.
„Výpadek internetu postihl hlavně severokorejskou elitu, což je právě skupina lidí, které by něco takového mohlo velmi mrzet,“ dodává Milan Slezák.