V krizi to mají snazší pravicoví politici, říká prezident institutu Europeum
Být v čele předlužených zemí jako jsou Řecko, Španělsko či Itálie může být politická sebevražda. Spolu s poklesy ratingu zadlužených zemí, padají i hlavy jejich lídrů. K předčasným volbám se chystají v nejbližších měsících Španělé i Řekové, kteří dnes čekají na oznámení jména dočasného premiéra. Italská média pak spekulují, že by v nejbližší době mohl rezignovat premiér Silvio Berlusconi, on sám to ovšem označil za nepodložené fámy.
Ještě před nedávnem řecký premiér Jorgos Papandreu přesvědčoval rebelující poslance, aby získal pro svou vládu důvěru ve sněmovně. Teď se dvě nejsilnější strany dohodly na vzniku společné vlády národní jednoty.
„Ať už další volby vyhraje PASOK, nebo Nová demokracie, domnívám se, že vždycky bude nový premiér ve velmi těžké nezáviděníhodné pozici. Tady ta situace nahrává spíše lepším výsledkům nějakých extremistických stran,“ domnívá se prezident institutu Europeum David Král.
Prezident institutu Europeum David Král hodnotí situaci v Řecku, Itálii a Španělsku
To italský premiér Silvio Berlusconi čelil hlasováním o důvěře vlády už mnohokrát, ať už kvůli ekonomické situaci nebo kvůli osobním skandálům.
„Berlusconi je takovým veteránem italské politiky. Skutečně toho ustál mnohem více, než bychom v Itálii čekali, když se podíváme na minulé vlády,“ říká Král. Podle něj ale v zemi chybí reálná alternativa, protože slabá levice nemá charismatického vůdce.
ČTĚTE TAKÉ: Podle italských médií je Berlusconiho vláda na pokraji kolapsu
Současný premiér se navíc coby schopný manažer obklopil ve vládě zkušenými lidmi, Král proto nevylučuje, že si Bersluconi svůj post udrží.
Ve Španělsku vedla k pádu vlády především nestabilita a vysoká nezaměstnanost. V předčasných volbách už ale nebude usilovat o znovuzvolení socialista José Luis Zapatero, přestože za sebou má dvě úspěšná období.
ČTĚTE TAKÉ: Ve španělské předvolební kampani vede Lidová strana
Podle Krále je současný premiér jednak vyčerpaný ze své funkce a jednak jako levicový politik doplácí na neschopnost prosazovat nezbytné rozpočtové škrty.
„V období krize je to možná jednodušší pro politiky pravicové. Nutnost provádět úsporná opatření, snižovat deficit státního rozpočtu a podobně je víceméně v popisu práce spíše pravicových než levicových stran,“ myslí si Král a dodává, že příští španělská vláda bude spíše pravicová, což naznačují i průzkumy veřejného mínění.