Bylo to rychlé. Syrští povstalci získávají mezinárodní legitimitu

Od zhroucení režimu Bašára Asada ještě neuplynuly ani dva týdny, ale noví vládcové Sýrie už mají důvod slavit. O kontakty s nimi usiluje každý, kdo si chce v této geopoliticky důležité zemi udržet nějaký vliv. Nejdříve byli všichni překvapení, a potom zase nevěděli, co si mají o nadcházejícím režimu pod vedením lidí z Haját Tahrír aš-Šám myslet.

Komentář Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Militantní povstalecké skupiny v neděli obsadili hlavní syrské město Damašek

Dalším paradoxem je, že nikdo zatím neví, kdo noví vládcové doopravdy jsou – je známo pár jmen, ale zatím není jisté, jaká bude jejich politika domácí i zahraniční | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

Brzy ale všichni dospěli k závěru, že si musí pospíšit. A tak místo toho, aby se islamisté ucházeli o uznání, přicházelo za nimi samo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Fingerland: Bylo to rychlé. Syrští povstalci získávají mezinárodní legitimitu

Přitom Asadův režim paradoxně padl v době, kdy se tomuto diktátorovi, na léta vyobcovanému ze slušné společnosti Západem i většinou arabských států, dařilo postupně se vracet mezi ostatní hráče. Ostatně i Česká republika byla mezi několika evropskými státy, které prosazovaly jakési diplomatické odpuštění Asadovi.

Sázka na neznámého koně

Dalším paradoxem je, že nikdo zatím neví, kdo noví vládcové doopravdy jsou – je známo pár jmen, ale zatím není jisté, jaká bude jejich politika domácí i zahraniční.

Trochu paradoxní je, že vlastně nezastupují celou Sýrii, ale jen její velkou část. Ostatní části syrského území mají nadále pod kontrolou jiné síly – Turecko, Izrael, kurdské jednotky a jiné islamistické skupiny.

A v neposlední řadě, některé státy ještě ani nestačily zrušit své seznamy teroristických organizací, na nichž je i Haját Tahrír aš-Šam (HTS) i jeho vůdce Ahmad Šara, a současně už jednají, jako kdyby neexistovaly. To je rychlost, jakou jsme v jiných podobných případech zatím asi ještě nezažili.

A tak se s vůdcem povstalců, a nyní tedy vlastně už nejvyšším představitelem Sýrie, už stačil setkat zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Geir Pedersen. Sice to bylo v Jordánsku a Pedersen mluvil o „pomoci syrskému lidu“, ale OSN tím dala jakési razítko na vysvědčení o přijatelnosti aktuálního držitele moci v Damašku.

Syrští Kurdové se obávají turecké invaze. ‚Věříme, že máte moc, abyste zabránil katastrofě,‘ píšou Trumpovi

Číst článek

Také Evropská unie už v pondělí oznámila, že do syrské metropole vyslala svého zmocněnce. To podporuje i Česká republika. I když ministr Jan Lipavský (dříve Piráti) byl tentokrát naopak mezi těmi obezřetnějšími a zdůraznil, že zatím není jasné, jak hodnotit nadcházející vládu Haját Tahrir aš-Šam. Česko nadále udržuje diplomatické zastoupení v Sýrii a hodlá v tom vytrvat.

Západ i Východ

Jakési nepřímé uznání lze vyvodit i z kroků Spojených států a Velké Británie. Například britský ministr zahraničí David Lammy potvrdil, že jeho země navázala „diplomatické styky“ s hnutím HTS. A to přesto, že ta zůstává v Británii „zakázanou teroristickou organizací“. Přesto je s ní prý možné být v kontaktu, například kvůli vážným otázkám, jako je zabezpečení chemických zbraní.

Na úterý je také ohlášen příjezd představitelů Francie, kteří mají zajistit „první kontakt“ a zabezpečit francouzský majetek v Sýrii.

Rovněž osm arabských zemí na sobotní schůzce v jordánském Ammánu potvrdilo, že hodlají s novou Sýrií komunikovat – ve vlastním zájmu. Neboli mluvily o tom, že mají zájem na „mírumilovném přechodu moci“, že si nepřejí chaos ani rozpad země na více částí.

Vězeň, kterého osvobodila CNN, pracoval ve skutečnosti pro Asada. Mučil a vydíral, teď zmizel

Číst článek

Těmto převážně sunnitským státům vadilo přílišné propojení režimu Bašára Asada s nearabským a nesunitským Íránem. A teď chtějí Sýrii udržet na své straně.

Arabské státy též nechtějí, aby se znovu vzepjal Islámský stát, který v Sýrii stále ještě drží ostrůvky pod svou kontrolou. V Damašku už stačil otevřít svůj konzulát Katar i Turecko.

O nějakou spolupráci s novými vládci se ucházejí i Rusko a Írán, dosavadní patroni Asadova režimu. Chtějí si udržet vojenskou přítomnost v zemi a nejsou bez šance, protože nový režim dává najevo, že hodlá být pragmatický.

A tak se ukazuje, že po chvíli váhání a nejistoty mezi státy nastala honička, kdo naváže kontakt dříve. Sami chtějí mít vliv a dávají ho tím pádem recipročně i islamistické vládě.

Je to také potvrzení, že důležití hráči počítají se setrváním nových vládců u moci a hodlají do nich něco investovat. Pro začátek trochu důvěry a mezinárodně politické legitimity.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme