„Násilí takovéhoto rozsahu a to, že se rozhořelo tak rychle, mnoho lidí nečekalo. Byť se stále spekuluje o tom, jestli bude současná syrská vláda schopná udržet svoje bojovníky na uzdě,“ říká expert.
Veškeré ozbrojené a revoluční skupiny, které se podílely na boji proti Asadovu režimu, byly rozpuštěny a budou začleněny do národní armády. Vláda pod vedením HTS bude v čele do 1. března 2025.
„Smrt byla snazší, než tam strávit pouhou minutu,“ popisuje Syřan, kterého v jedné z Asadových věznic bili a mučili. Utrpení tehdy 20letého studenta musel po celou dobu sledovat jeho otec.
„Syrské křesťany nepovažuji za menšinu, ale za nedílnou a důležitou součást dějin syrského lidu,“ řekl Šara. Vyjádřil také „velký obdiv, úctu a respekt k papeži Františkovi“.
Vzhledem k tomu, že pád režimu prezidenta Bašára Asada rychle mění podobu země, pozorovatelé se obávají, že by mohl vzniknout prostor k obnovení síly Islámského státu.
V souvislosti s pádem režimu Bašára Asada se mluví o strategické prohře Vladimira Putina, protože ztratil jednoho z klientů v důležité oblasti. Cítíme, že to tak je, ale co to konkrétně znamená?
Z prohlášení není zřejmé, které konkrétní skupiny se k dohodě připojily. Na severu země pokračují boje mezi protureckou Syrskou národní armádou a koalicí Syrské demokratické síly (SDF).
Turecko údajně chystá vojenskou ofenzivu proti kurdským milicím na východě Sýrie. Podle amerických zdrojů začalo Turecko shromažďovat vojenské síly u města Kobani u turecko-syrské hranice.
Přitom Asadův režim paradoxně padl v době, kdy se tomuto diktátorovi, na léta vyobcovanému ze slušné společnosti Západem i většinou arabských států, dařilo postupně se vracet mezi ostatní hráče.
„Izrael nejenže bude rozšiřovat existující osady na Golanách, ale začal okupovat i část Golan, která byla pod syrskou kontrolou. To je v Sýrii viděno jako nepřátelský krok,“ říká expert Jakub Záhora.
„Toto zevšednění může být součástí ďábelské kalkulace ze strany Ruska,“ obává se filozof. „Pokud oni v něčem vynikají, tak to je určitá vytrvalost v páchání ukrutností, které dělali velmi cílevědomě.“
Na nádvoří chlapecké školy v Damašku žáci radostně koukali, jak ředitel vyvěšuje novou syrskou vlajkou. „Všechno je v pořádku. Máme veškeré vybavení, pracovali jsme na zajištění asi dva nebo tři dny.“
„Chci se vrátit domů. Radši budu ve své zemi, než jako uprchlík v cizině. Strach z lidí opadl, ale chce to počkat, až nová vláda situaci v Sýrii uklidní,“ říká syrský uprchlík Abdalláh.
„Pád Asadova režimu nabízí syrskému lidu novou naději. Tento okamžik s sebou ale přináší i rizika a útrapy,“ uvedla předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová.
Informuje o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), podle něhož jsou mezi vysídlenými hlavně ženy a děti.
Jedním z místních, kteří ze Sýrie neuprchli, je 43letý Zuhajr. Žije ve čtvrti, kde v roce 2012 rebelové a vláda sváděli první bitvy. Budovy jsou zcela zdevastované a podle Zuhajra úmyslně neopravené.
V případě sunnitských arabských Syřanů je pravděpodobnost, že se vrátí do stabilnějších oblastí, velká. V případě syrských Kurdů je to ale mnohem složitější.
Musíme zjistit, co vlastně Džulání chce, říká europoslanec Ondřej Dostál z koalice Stačilo! Stabilizace země je i v našem zájmu, reaguje poslankyně Eva Decroix z ODS.
Kocian se neobává další velké migrační vlny, protože kdo mohl, tak již ze země odešel. Okolní státy Syřany nevítají, neboť mají vlastní velké problémy.
Je typické, že nás ani nezajímá, jaké poměry noví vládcové z řad islamistických povstalců zavedou a jak se dotknou bezpečnostní situace v regionu, ale že se soustředíme zejména na migračního strašáka.
„Situace je pro velkou část Syřanů katastrofální... Myslím si, že to bude problém pro jakoukoliv novou syrskou vládu a může to být příčinou dalších migračních pohybů,“ varuje odborník Jan Daniel.