Pro Babiše je přijatelnější Konečná než Okamurův slepenec
Půl roku před sněmovními volbami se rýsují nejen hlavní témata kampaně, ale také obsazení bitevního pole. V umírněném pravém segmentu se pevně usadil trojblok Spolu, který bude hájit své čtyři roky vládnutí a zdůrazňovat posilování obranyschopnosti státu. Ve středu sídlí liberální STAN a Piráti, kteří oscilují mezi podporou současného osazenstva Strakovy akademie a mírnou kritikou v mezích zákona.
Kdo si vybere jednu z těchto pěti stran, přitaká dosavadnímu stylu správy země, byť jemné posuny lze očekávat.
Protipólem této sestavy je hnutí ANO, jehož jediným kandidátem na premiéra je Andrej Babiš, jak sám potvrdil už loni 5. prosince v debatě Deníku.cz.
Kateřina Perknerová: Pro Babiše je přijatelnější Konečná než Okamurův slepenec
Momentálně ovšem řeší kardinální otázku, jak reagovat na fakt, že zahraniční politika může zamíchat i s náklonností jeho elektorátu. Babišova sázka na Trumpa mírotvorce a zpochybňování vyšších armádních výdajů se mu nemusí vyplatit. Potvrzuje to aktuální procentuální pokles volebních preferencí ANO.
Motoristé versus SPD
Takový vývoj hraje do karet ostatním uchazečům o přízeň občanů. Motoristé sobě sebevědomě kráčejí do finále sami, avšak nebude-li v jejich čele Filip Turek, asi skončí před cílovou páskou.
Nezachrání je Petr Macinka ani Matěj Gregor. K posledně jmenovanému se váže zajímavý příběh. Je totiž bývalým členem Svobodných, který zformuloval omluvu za nepřijatelné chování Trikolory, s níž kdysi spolupracovali.
Voličské překryvy: ANO má k sobě natěsno přivázáné ostatní opoziční strany a může je luxovat
Číst článek
Nyní Svobodní, Trikolora a navíc Rajchlovo PRO poskytli své přední členy hnutí SPD, na jehož kandidátkách se objeví. Motoristé a skrytá koalice pod vedením Okamurovy SPD se tak dostávají do kontrapunktu.
Zda jde jen o mimikry v rámci kampaně, nebo fundamentálně odlišný pohled na mezinárodní situaci, Evropskou unii, obranu vlasti či rozpočtové schodky, ukáže až povolební situace. Pochopitelně pakliže oba subjekty překonají pětiprocentní hranici.
Tomio Okamura tvrdí, že jeho nejbližším spojencem je hnutí ANO, ovšem pouze jako vládní partner. To je pro Babiše téměř nepřijatelná podmínka.
Přizvat do kabinetu ministry, kteří by byli ve Sněmovně závislí třeba na hlasech Jindřicha Rajchla (PRO), Markéty Šichtařové (Svobodní) nebo Zuzany Majerové (Trikolora), je příliš velké riziko.
Může si o tom popovídat s Robertem Ficem, který podobnou šlamastyku s poslanci zvolenými za Slovenskou národní stranu řeší neustále. Okamura nemá lidi, takže jeho krok je poměrně logický, avšak kvůli Babišově ostražitosti nemusí na konci dne přinést úspěch.
Konečná povede Stačilo! do sněmovních voleb. Krajskými lídry budou Bobošíková či Sterzik
Číst článek
Spojenectví agrobaronů
Nejnadějněji zatím vypadá uskupení Stačilo! Ač je ve skutečnosti konzervativně národovecké, díky dominanci KSČM může oslovit levicově, protirežimně a protiunijně naladěné publikum.
Kateřina Konečná umně míchá sociální a mírovou tematiku, takže přesně zasahuje cíl, tedy frustrované, naštvané a socialisticky sentimentální voliče. Navíc má velký bonus.
Pokud by Andrej Babiš přece jen sáhl po koaličním partnerovi, Konečná se z jeho pohledu jeví nejpřijatelněji. Stojí za ní agrární velkopodnikatel Zdeněk Jandejsek, s nímž by se Babiš určitě domluvil na všech zásadních programových otázkách.
Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku
Přijme Slovensko ‚ruský‘ zákon o zahraničních agentech?
Kamila Pešeková
Rostoucí přitažlivost autoritářských vůdců
Jan Vávra
Propad cen ropy a ruské ekonomické perspektivy
Libor Dvořák
Trumpova celní strategie má logiku
Lída Rakušanová