Filmaři v Brně natáčí adaptaci románu Vyhnání Gerty Schnirch Kateřiny Tučkové. Zavítali i do rozhlasu

Historický román Vyhnání Gerty Schnirch spisovatelky Kateřiny Tučkové získává po divadelní adaptaci i filmovou podobu. Kniha popisuje tragický osud dívky z českoněmecké rodiny, která se po druhé světové válce stala obětí divokého odsunu Němců z Brna, a sleduje její život až do 90. let minulého století. Dvoudílný televizní film lidé uvidí příští rok. Filmaři natáčeli i v budově Českého rozhlasu Brno.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natáčení filmu Vyhnání Gerty Schnirch podle románu Kateřiny Tučkové

Natáčení filmu Vyhnání Gerty Schnirch podle románu Kateřiny Tučkové | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

„My teď natáčíme scénu z 90. let, kdy Gerta přichází do brněnského rozhlasu se svojí vnučkou a povede tady debatu o kolektivní vině a odsunu brněnských Němců. Vrátí se zpátky do té doby, kdy byla mladá dívka,“ přibližuje práci filmového štábu kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brněnské studio Českého rozhlasu obsadili o víkendu filmaři. Vybrali si ho jako jednu z lokací pro natáčení dvoudílného filmu Vyhnání Gerty Schnirch podle stejnojmenného románu spisovatelky Kateřiny Tučkové

Mladou Gertu hraje Barbora Váchová, tu starší Milena Steinmasslová. „Kdybych mohla předtím vidět nějaké obrazy s tou bytostí, která je to moje mladší já, tak by to bylo pro mě jednodušší. Takhle hraju život, z něhož reálně jako herečka prožiju ten kousek. Ale na druhou stranu je to zajímavý herecký úkol,“ hodnotí Steinmasslová.

Film vzniká v mezinárodní spolupráci České televize, společnosti Negativ, HBO a ARTE. Scénář napsali Alice Nellis, Ondřej Gabriel a Tomáš Mašín, který je taky režisérem filmu. „Čistě lidsky je to dřina a stres. Tohle je zatím nejtěžší projekt, ke kterému jsem se upsal. Je to těžší než Bratři – a to jsem si myslel, že Bratři byli nejtěžší projekt,“ naráží na svůj starší film o bratrech Mašínových, který získal Českého lva v kategorii Nejlepší film.

21:46

Nejtěžší na filmování je udržení vnitřní samoty, popisuje herečka Eliška Křenková

Číst článek

Na natáčení se přišla podívat i autorka knižní předlohy Kateřina Tučková: „Je to pro mě strašně emotivní vidět, jak ty postavy, se kterými jsem žila a vlastně žiju dodnes, dostávají podobu skrze tváře herců a hereček a jak celý příběh ožívá. Vidět to staré Brno, to všechno je pro mě velice dojemné, mám z toho radost a na výsledek se těším.“

Autorům filmové adaptace Tučková do práce nezasahovala. Změn přitom udělali hodně: například scéna v rozhlase v knize vůbec není.

Spisovatelka je ráda, že téma románu se dostane k ještě širšímu publiku. „Během let, co jsem s Gertou Schnirch jezdila po různých čteních, festivalech a veletrzích, lidé začali otázku česko-německého poválečného vypořádání vnímat s větší citlivostí. Díky filmu se to dostane k ještě širším vrstvám a potom si myslím, že už to to téma kolektivní viny nebude budit takové kontroverze, jako ještě v nedávné minulosti budilo,“ míní Tučková.

Natáčení bude pokračovat až do konce června, a to nejen v Brně a na jižní Moravě, ale taky v Děčíně, Teplicích a v pražských televizních ateliérech. Česká televize film odvysílá příští rok.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme