Při rané sportovní specializaci dochází k demotivaci dítěte, říká Šauerová
Sport podporuje zdravý psychický a sociální vývoj dětí. Tvrzení, pod které se podepisuje Markéta Šauerová z katedry pedagogiky a psychologie Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra. Když to ale se sportováním svých dětí myslíte až moc vážně, může se podle Markéty Šauerové projevit sport i negativně.
„Pokud dáme dítě na sport, třeba na tenis, už v pěti letech, musíme si uvědomit, že ještě není biologicky připraveno na to, aby se věnovalo sportu, který výrazně působí na asymetrii držení těla. Při takto rané specializaci dochází k demotivaci dítěte, které přestane sport bavit.
„Jestli volí rodiče sport jako prostředek k tomu, aby se dítě třeba v době puberty vyhnulo rizikovému chování, velmi často se jim takový krok vymstí a dítě skončí přesně tam, kde rodiče nechtěli.“
Reportáž Štěpána Pokorného o správném sportování dětí, které zlepšuje fyzickou i psychickou kondici
Samozřejmě to není tak, že by snad Markéta Šauerová odrazovala rodiče od toho, aby jejich děti sportovaly, jen by to prý mělo být nějak rovnoměrně vyvážené. Důležité je nechtít a hlavně neočekávat hned velké úspěchy.
„Pokud se volí všeobecná průprava, dítě má pestré aktivity a nezažívá hned prvotní úspěch, k tomu se musí postupně vlastními silami propracovat. V pubertě pak u sportu zůstává, pěstuje si trpělivost, odolnost, učí se překonávat překážky, což je pro další vývoj dítěte velmi důležité.“
Vhodně zvolené pohybové aktivity vedou k zdravému tělesnému vývoji, kompenzují špatné držení těla způsobené dlouhým sezením škole a nošením těžkých aktovek. Velkým tématem posledních let je ale také obezita. Strašák, s kterým spousta rodičů vůbec nic nedělá.
„Obezita českých dětí stoupá, podle posledních průzkumů statistického úřadu se za posledních sedmnáct let počet obézních dětí u nás ztrojnásobil. K tomu přispívá pasivita dětí, kdy tráví většinu času u počítače nebo televize, ale také špatné stravovací návyky,“ vyjmenovává Markéta Šauerová.