Masarykovo dílo je nyní k přečtení online. Jde i o obranu před dezinterpretací jeho života, říká historik

Spisy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka jsou nyní dostupné pro všechny. Veřejnosti je zpřístupnily Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Ústav T. G. Masaryka. Souborná kritická edice díla prvního československého prezidenta čítá 39 svazků původně českých i přeložených textů a je přístupná online. Mohla by přitom zabránit i dezinterpretaci Masarykova díla, doufají odborníci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk | Zdroj: Masarykův ústav, Archiv AV ČR

„Převedení tohoto monumentálního díla do elektronické podoby s možností plnotextového vyhledávání dává možnost všem zájemcům o Masarykovo dílo v něm pohodlně a rychle vyhledávat,“ říká Rudolf Kučera, ředitel Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

Jde o texty, které Masaryk napsal mezi lety 1876 a 1937. Celkem jde o více než 15 000 stran zabývajících se nejrůznějšími tématy, k nimž patří i otázky náboženství, válek, revolucí nebo úvahy nad vztahem Ruska a Evropy.

38:55

AUDIO: ‚Myjte se, nemlsejte, nepijte alkohol,‘ radí na nejstarší rozhlasové nahrávce Masaryk dětem

Číst článek

Sám Masaryk totiž v Rusku pobýval, a to po únorové revoluci v roce 1917. Vybudoval tam pak například další československé legie a více než padesátitisícovou armádu.

Online archiv je zároveň cenný nástroj pro boj proti dezinformacím. „Otevírá se nekonečné pole pro aktualizaci jeho odkazu a zároveň pro obranu před nejrůznějšími dezinterpretacemi jeho života i díla. Masaryk a jeho stěžejní dílo tak v podstatě naplno vstupuje do současné internetové éry,“ vysvětluje Kučera.

Spisy mají oslovit zejména odborné publikum. Cílí na studenty, badatele nebo novináře. „Do budoucna chceme vytvořit platformu otevřenou i širší veřejnosti, kde budou propojeny texty, výběrově také archivní dokumenty, obrazový materiál a bibliografie,“ říká spolutvůrce databáze Milan Hanyš z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

„Těm, kteří se s Masarykovým dílem setkají poprvé, by zároveň prostřednictvím tematických okruhů a doporučených zdrojů srozumitelně představovala Masarykovy myšlenky a postoje,“ uzavírá.

Tomáš Garrigue Masaryk | Zdroj: Masarykův ústav, Archiv AV ČR

Katherine Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme