Mně se Charta 77 zdála jako hezky napsaný text, který by měli komunisté přijmout, vzpomíná signatářka

Jedna z prvních signatářek Charty 77 Miloslava Števichová dostane Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů za svobodu, demokracii a lidská práva. Cenu převezmou i ruský novinář a opoziční politik Vladimir Kara-Murza, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička a bývalý politický vězeň František Wiendl. Ten se aktivně postavil nacistům i komunistickému režimu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslava Števichová, signatářka Charty 77

Miloslava Števichová, signatářka Charty 77 | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Miloslava Števichová si pro cenu přiletěla ze Švédska, kam emigrovala v roce 1982 po dlouhodobém tlaku Státní bezpečnosti. Patřila do okruhu lidí kolem nezávislé kultury, šířila samizdat a podepisovala petice za propuštění politických vězňů.

„Můj bratr Jiří Števich spoluzakládal The Plastic People of the Universe. Přes něj jsem se seznámila s celou tou partou. Měli jsme podobné názory, zajímaly nás podobné věci,“ říká světlovlasá žena u stolu v pražském bytě svých příbuzných a nad každou odpovědí chvíli přemýšlí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chartu 77 jsem považovala za mírný dokument, říká její signatářka. Téma pro Ľubomíra Smatanu

Svým vzhledem nevypadá na to, že kdysi obrážela undergroundové koncerty a podepisovala petice za propuštění svých vězněných přátel. Do cely se dostala poprvé po památném koncertě v Rudolfově u Českých Budějovic, který policie rozehnala.

„Říkala jsem jim, proč ty lidi mlátí, když si přišli jen poslechnout hudbu. Hned mě vzali do vazby,“ vzpomíná. 

Za tento incident byla Števichová odsouzena k podmínečnému trestu, to ji ale nezastavilo a v protestech proti režimu pokračovala. Opisovala a rozvážela dokumenty Charty, kterou podepsala už v prosinci 1976.

‚Nebála se postavit komunistickému zlu'. Významné osobnosti reagují na úmrtí Vlasty Chramostové

Číst článek

‚Chartu měli přijmout‘

„Mně se Charta naopak zdála jako hezky napsaný text, takový mírný a slušný, že by ho měli komunisté přijmout,“ usmívá se Miloslava Števichová při vzpomínce na dobu, kdy ji Státní bezpečnost často zvala na výslechy a několikrát skončila zadržená na 48 hodin.

V říjnu 1979 se dostavila spolu s dalšími lidmi před budovu Městského soudu v Praze kvůli přelíčení s členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a v prosinci podepsala žádost za jejich propuštění.

Tlak režimu se stupňoval, přišla o práci prodavačky v knihkupectví, v roce 1980 se jí narodila dcera Magdalena a Státní bezpečnost ji zahrnula do akce Asanace. Švédsko jí udělilo politický azyl a vystěhovala se 19. dubna 1982.

25:27

Když jsme se v srpnu 68 vrátili z chaty, jely proti nám tanky, vzpomíná spisovatel Fíla

Číst článek

„Uvědomila jsem si, že nejsem tak silná, abych pokračovala v tom být disidentem. Navíc s malou dcerkou. Tak jsem si zvolila emigraci,“ líčí. Následně ji úřady zbavily státního občanství a byla zařazena na Index nežádoucích osob.

V Československu se Miloslava Števichová mohla vyučit pouze prodavačkou. Teprve ve Švédsku vystudovala zdravotní školu a od té doby pracuje v sociálních službách jako pečovatelka.

‚Kriminální živel‘

V emigraci se snažila na minulost zapomenout, místním lidem o své zkušenosti s komunismem raději nevyprávěla. „Nejmíň dvacet let jsem o těch věcech s nikým nemluvila. Švédové by to nepochopili. Asi by si mysleli, že jsem byla kriminální živel,“ vypráví. 

Do Prahy přijela Miloslava Števichová v podstatě jen na otočku, stihla koncert Sváti Karáska, navštívit bratra a pár přátel. Poté se zase vrátí domů do Švédska.

‚Postel plná uprchlíků.‘ Helenu Medkovou přivedl mezi disidenty klavír

Číst článek

Z ceny Ústavu pro studium totalitních režimů má radost. „To, co jsme dělali, bylo správné. I teď se ukazuje, že to mělo velký význam pro tuto zemi a i pro demokracii,“ říká. 

Miloslava Števichová v současné době žije v Göteborgu, kde je mimo jiné předsedkyní československého Sokola.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme