‚Když do 9. ledna neodletíte, musím vám vzít pas.‘ Před 80 lety Werich a Ježek emigrovali do USA

Osvobozené divadlo ve 30. letech minulého století neohroženě vystupovalo proti nacismu. Jeho protagonisté Jiří Voskovec a Jan Werich byli kvůli svým písním, forbínám a narážkám na samotného Hitlera jedněmi z prvních, na koho se Němci chystali. Rozhodli se proto emigrovat do Spojených států. Voskovec na konci roku 1938 a Werich spolu s hudebníkem Jaroslavem Ježkem 9. ledna 1939 - tedy před 80 lety - odcestovali přes západní Evropu do USA.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Werich (vlevo) a Jiří Voskovec v roce 1938 v Osvobozeném divadle

Jan Werich (vlevo) a Jiří Voskovec v roce 1938 v Osvobozeném divadle | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

„Divadlo Osvobozené s programem, který jsme měli, jaké to divadlo dělalo, bylo neudržitelné. Bylo vidět, že to divadlo musí padnout za oběť. My jsme nemohli odejít z toho divadla, protože tím bychom se vzdali a to nešlo,“ vyprávěl Jan Werich své dceři Janě v pásmu Táto povídej.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 80 lety Werich a Ježek emigrovali do USA. Více si poslechněte v reportáži Jaroslava Skalického

„Asi devět dní jsem se vracel, protože letadlo nemohlo odletět kvůli počasí. Pak mi volal jeden člověk z policejního ředitelství a náhodou člověk, který byl velice komisní, chtěl, abychom hráli všechno podle cenzury a povídal: ‚Mám vám sebrat pas, pane. Mám to tady ve stole a mohu to zdržet do 9. ledna. Když do 9. ledna neodletíte, musím vám ten pas vzít.‘ Náhodou 9. ledna bylo sluníčko a nepadal sníh a já odletěl,“ dodal Werich.

V USA Voskovec s Werichem natáčeli zprávy o situaci na frontách druhé světové války a svým osobitým způsobem povzbuzovali národ v okupovaném protektorátu. Jejich písničky, glosy a scénky se k českým posluchačům dostávaly na vlnách rozhlasových stanic Hlas Ameriky a britské BBC.

V říjnu 1945 se Jan Werich vrátil do Prahy a Československému rozhlasu řekl: „Rád bych hrál a rozesmával lidi, protože věřím, že rozesmát lidi je stejně důležité, jako léčit lidi. Jsme plni nápadů a chtěli bychom hrozně pracovat a hrozně dělat a rozesmávat lidi, protože věříme, že lidi se musí smát. To je marné. Dokud se lidi nesmějí, tak nejsou lidi.“ Jan Werich strávil v americkém exilu skoro sedm let.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme