Věda pro děti: Jaké magické účinky údajně skrývá jmelí a proč je spojené s Vánocemi?
Říká se, že když se dva lidé políbí od zavěšeným jmelím, vydrží jim láska po celý další rok. To ale nejsou zdaleka všechny pověry, které se kolem jmelí točí. Má chránit dům od katastrof a přispívat k tomu, aby se jeho vlastníkům narodilo hodně dětí. Jeho sílu prý násobí, když si ho nekoupíte, ale někdo vám jej daruje, upozorňuje Rádio Junior.
Jmelí je poloparazitická rostlina, jde o stálezelený keřík z čeledi santálovitých. Napadá stromy, které rostou alespoň dvacet let, a „specializuje“ se hlavně na topoly, lípy nebo javory.
Jmelí fascinovalo staré národy od nepaměti. Rostlina je stále zelená a má plody i v období, kdy zbytek krajiny spí. Možná právě proto jim připadalo výjimečné. Odřezávalo se ze stromů tradičně v rámci novoročních oslav.
V minulosti také přišli lidé na to, že listy jmelí mají léčivé účinky. Měly přinést úlevu například bolavé slezině, snížit krevní tlak nebo zlepšit srdeční činnost. Údajně měly listy pomoci i při neplodnosti. Někteří dokonce věřili, že pouhá přítomnost jmelí v domě napomůže početí.
Možná proto se lidé dodnes pod jmelím líbají. Neví se přesně, kdy tento zvyk vznikl. Údajně ale kolem 18. století mezi anglickým služebnictvem.
Kapr, nebo velryba? Psycholog o tom, jak vzniká stres na Vánoce a proč některým blízkým stačí volat
Číst článek
Kromě toho lidé také věřili, a někteří možná stále věří, že jmelí chrání dům od katastrof a zajišťuje hojnost a štěstí. Jeho magický účinek se ještě umocní, pokud jmelí někdo někomu daruje a člověk si ho nekoupí sám.
Ochrana i záhuba
Jmelí se uchycuje na stromech a vytváří kulovité keříky, které mohou mít i jeden metr. Sice hostující rostlině odebírá vodu a minerální látky. Zároveň jí ale poskytuje ochranu před živočišnými škůdce a houbovými onemocněními.
Nakonec ale jmelí většinou svého hostitele zahubí.
Legenda o Ježíšovi
Jmelí je spojené i s křesťanskou legendou. Josef údajně vyřezal ze jmelí kolébku pro Ježíška.
Sen o Vánocích bílých stále častěji zůstává snem. Jistota není ani na Lysé hoře
Číst článek
Ze stejného dřeva byl podle legendy vyroben i Ježíšův kříž. Bůh následně potrestal jmelí, které bylo do té doby stromem, a proměnil ho v zakrslou rostlinu, která je závislá na ostatních a nemůže vyrůst bez jejich pomoci. Jiná legenda zase praví, že se potomci jmelí tak styděli, že v dalších letech seschli na drobné keříky.
Způsob, jakým se jmelí živí na hostitelském stromě, je zase přirovnáván k obřadu přijímání Kristova těla a krve. Patrně i proto se v křesťanské tradici jmelí drží jako celosvětový symbol vánočních svátků.
Ať už je pravda cokoliv, jmelí bylo pro naše předky důležité a určitou symboliku si zachovalo dodnes.
Tento díl vznikl ve spolupráci s časopisem Epocha.