Sberbank vymyslela AI nástroj na generování obrázků. Je rusofobní, stěžuje si bývalý šéf ruského senátu
Západ slunce, portrét nebo vyobrazení Moskvy. I takové obrazy umí generovat program ruské Sberbank s názvem Kandinsky 2. AI nástroj pojmenovaný po ruském malíři funguje podobně jako generátory DALL-E 2 nebo Midjourney, jeho nová verze ale umí přijímat úkoly ve více než 100 různých jazycích včetně ruštiny. I přesto se ale některým Rusům nezamlouvá – má totiž podle nich rusofobní tendence.
„Zástupci odborné komunity provedli detailní rozbor materiálů z tohoto systému. Ukázalo se, že algoritmus programu Kandinsky vytváří záměrně negativní obraz Ruska a pozitivní obraz nepřátelských zemí,“ napsal na twitteru bývalý šéf horní komory ruského parlamentu Sergej Mironov.
Ukrajina se stala nejvíce zaminovanou zemí na světě. Výbušniny mohou být až na třetině území
Číst článek
Stejně jako generátory DALL-E 2 nebo Midjourney vytváří Kandinsky obrazy na principu text-to-image, generuje je tedy na základě textu, který aplikaci uživatel napíše.
„U požadavků se slovem ‚Rusko‘, ‚Rusové‘ nebo dokonce ‚Ruská vlajka‘ nebyl nikdy vytvořen obrázek v barvách vlajky Ruské federace… Zároveň při požadavku na ‚vlajku Ukrajiny‘ a ‚vlajku Ameriky‘ obrázky plně odpovídají barvám a provedení vlajek uvedených zemí,“ dává Mironov příklad toho, jak je generátor obrázků „rusofobní“.
AI proti ‚ruskému‘ Donbasu
Mirinovovi také vadí, jak Kandinsky odpovídá na dotazy týkající se okupovaných území Ukrajiny. Například při zadání sousloví „Donbas je Rusko“ a „Miluji Donbas“ převládají na obrázcích barvy ukrajinské vlajky, píše.
Rusko si na Donbas otevřeně dělá nároky od začátku války. Vladimir Putin jeho začlenění do Ruské federace dokonce označil za prioritu Moskvy. Toto území ale patří Ukrajině a mezinárodní společenství pokus o jeho anexi neuznává.
Podle Mironova můžou být „nežádoucí“ výsledky i vinou nepřítele. „Dá se předpokládat, že při tvorbě programu Kandinsky bylo využito i materiálů nepřátelských států, které vedly informační a duševní válku proti naší zemi,“ odhaduje.
Generátory obrázků totiž podobně jako jiné AI nástroje často využívají k učení obrázky, které jsou volně dostupné na internetu. Na základě tisíců fotografií a uměleckých děl se potom samy naučí tvořit podobné výstupy.