Pomáhejte s námi. Český rozhlas propojuje dárce s konkrétními lidmi z obcí, které smetlo tornádo

Zájemci, kteří chtějí pomoct lidem z tornádem postižené Moravy, mohou využít web Pomáhejte s námi. Zřídil ho Nadační fond Českého rozhlasu a je postaven na stejném principu jako projekt Ježíškova vnoučata. Páruje tak dárce přímo s lidmi v postižených obcích. Ti hledají různé služby či shánějí materiál a věci, které jim tornádo odneslo. Třeba Iveta Macurová pomohla rodině Dudášových z Hrušek, kterým odletěla trampolína pro tříletou dceru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jižní Moravě pomáhali i hasiči Pardubického kraje

Na jižní Moravě pomáhali i hasiči Pardubického kraje | Zdroj: HZS Pardubického kraje

„Sofinka se bála na hřiště, plakala. Viděla, jak jí trampolína a skluzavka odletěla. Paní psycholožka nám poradila tuhle stránku, ať jí tam seženeme věci, které měla,“ vzpomíná Michaela Dudášová, jak se dozvěděla o projektu Českého rozhlas Pomáhejte s námi.

2:00

Řemeslníci v Hruškách postupují rychle. Do podzimu by mohly být opravené všechny střechy

Číst článek

„Za deset minut se nám na trampolínu ozvala paní. Nečekala jsem, že by se vůbec někdo ozval, když chceme hračky. Objednala nám to přes internet na naši adresu.“

Paní, která jim trampolínu darovala, tak ani neviděli. „Psali jsme, jí, že jí děkujeme. Ona psala, ať pošleme fotky, jak skáče,“ dodává.

Trampolína odletěla k sousedovi, skluzavku sice našli, ale byla rozbitá. Sofinka se podle maminky pořád bojí bouřky.

Projekt Pomáhejte s námi využívají hojně lidé, kteří hledají řemeslníky na konkrétní odbornou práci. Právě řemeslníci teď na jižní Moravě chybí nejvíc, naopak materiálu je již poměrně dost.

Pomáhejte s námi. Stačí kliknout na fotografii a dostanete se na stránky projektu | Zdroj: Český rozhlas
2:53

Hospodský z Hrušek přisel o krčmu. Plánuje, že ji obnoví. Zatím vaří v kotli pro dobrovolníky

Číst článek

Kolem nedělního poledne si dárci mohli projít kolem 40 konkrétních poptávek. Jedna rodina například sháněla šlapací traktor pro 24letého hendikepovaného syna.

Nově přibyla také sekce Chci nabídnout jinou pomoc. „Kdokoli, kdo má volný čas, zbylý materiál nebo může nabídnout třeba maringotku nebo karavan jako nouzové ubytování, tak to může vložit na web. A člověk, který tu potřebu má, ale nechce zadávat vlastní přání, je mu příjemnější spíše přijmout dar nebo dobrovolnickou činnost, tak může tuto nabídku přijmout,“ vysvětlila ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

Finanční pomoc

Dále pokračuje také finanční sbírka Českého rozhlasu. „Do dnešního dne jsme na okamžitou pomoc vyplatili 12 milionů korun. Do konce týdne budeme mít vyplacených 15 milionů korun,“ upřesnila v neděli Drastichová.

Jihomoravský kraj a obce postižené tornádem dostanou od Libereckého kraje pět milionů korun

Číst článek

Celkem dosud lidé věnovali obyvatelům jihomoravských obcí, jež před dvěma týdny postihlo tornádo, přes miliardu korun.

Dlouhodobě je nejvíce peněz zřejmě na kontě Diecézní charity Brno, kam lidé poslali přes 278 milionů korun. Do konce týdne má první vlna pomoci od charity dorazit na účty lidí zasažených živlem.

Ľubomír Smatana, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme