V IKEM provedli další párovou výměnu ledvin. Lékaři v Česku a Izraeli nepracovali simultánně

Odborníci provedli na začátku září druhou česko-izraelskou párovou výměnu ledvin od žijících dárců. Tým z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a izraelští lékaři během jednoho přeletu letadla mezi státy vyměnili dvě ledviny, čímž odstartovali řetěz transplantací. Na české straně pomohl třem pacientům s nefunkčními ledvinami, v Izraeli se uskutečnilo osm transplantací.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální tým českých lékařů transplantoval už šesti ženám dělohu.

Výměna se podle přednosty kliniky transplantační chirurgie Jiřího Froňka obešla bez problémů. Ilustrační foto | Foto: IKEM

Zástupci IKEM o okolnostech výměny informovali na čtvrteční tiskové konferenci. První párová výměna se uskutečnila loni v prosinci.

Podle přednosty transplantcentra a kliniky nefrologie Ondřeje Viklického je zhruba polovina párů z těch, kteří přijdou do IKEM kvůli transplantaci ledviny, nekompatibilní - například kvůli odlišné krevní skupině.

Čeští lékaři poprvé vyměnili s Izraelci ledviny, orgány letěly v letadle 2600 kilometrů daleko

Číst článek

Tyto páry IKEM shromažďuje v databázi. Někteří z ní časem zmizí, neboť se pro ně podaří najít vhodného dárce jinou cestou, u dalších software jednou za tři měsíce nejvhodnější dárce propojí a navrhne nejvhodnější kombinace. Lékaři pak návrhy ještě posoudí.

Viklický popsal, že princip párové výměny spočívá v tom, že dárce z páru A daruje ledvinu příjemci z páru B, ledvina od dárce z páru B, pak putuje ke kompatibilnímu příjemci z páru C, až k poslední možné kombinaci. S takzvaným „přemosťujícím dárcem“ se pak počítá do budoucna.

Podle lékařů pak byla současná výměna pozoruhodná v tom, že do řetězu transplantací už v počátku vstoupil takzvaný altruista - tedy dárce, který se rozhodl darovat ledvinu, aniž byl součástí páru. Viklický uvedl, že takový člověk se vyskytl i v Izraeli a řetěz čítá i takzvané přemosťující dárce.

2:00

Lehčí a vyrobené každému pacientovi na míru. Brněnští vědci vyvinuli nový druh kloubních náhrad

Číst článek

Výměna se podle přednosty kliniky transplantační chirurgie Jiřího Froňka obešla bez problémů. Podotkl také, že chirurgové v obou zemích nepracovali simultánně. V Česku začal zákrok až ve chvíli, kdy z Izraele vzlétlo letadlo, které ledvinu doručilo. Froněk poznamenal, že tento postup sice znamená větší tlak na operatéry, ale zároveň i obrovský benefit pro příjemce orgánu.

IKEM memorandum o spolupráci při transplantacích ledvin od žijících dárců s Izraelem podepsal v srpnu 2019. Od roku 2016 takto Česko spolupracuje i s Rakouskem.
Transplantace ledvin jsou nejběžnější výměnou orgánů. Podle zveřejněných dat IKEM za letošní rok voperoval 21 ledvin od žijících dárců a dalších 162 od dárců zemřelých. Ledviny transplantuje také šest dalších fakultních nemocnic v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme