V IKEM provedli další párovou výměnu ledvin. Lékaři v Česku a Izraeli nepracovali simultánně
Odborníci provedli na začátku září druhou česko-izraelskou párovou výměnu ledvin od žijících dárců. Tým z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a izraelští lékaři během jednoho přeletu letadla mezi státy vyměnili dvě ledviny, čímž odstartovali řetěz transplantací. Na české straně pomohl třem pacientům s nefunkčními ledvinami, v Izraeli se uskutečnilo osm transplantací.
Zástupci IKEM o okolnostech výměny informovali na čtvrteční tiskové konferenci. První párová výměna se uskutečnila loni v prosinci.
Podle přednosty transplantcentra a kliniky nefrologie Ondřeje Viklického je zhruba polovina párů z těch, kteří přijdou do IKEM kvůli transplantaci ledviny, nekompatibilní - například kvůli odlišné krevní skupině.
Čeští lékaři poprvé vyměnili s Izraelci ledviny, orgány letěly v letadle 2600 kilometrů daleko
Číst článek
Tyto páry IKEM shromažďuje v databázi. Někteří z ní časem zmizí, neboť se pro ně podaří najít vhodného dárce jinou cestou, u dalších software jednou za tři měsíce nejvhodnější dárce propojí a navrhne nejvhodnější kombinace. Lékaři pak návrhy ještě posoudí.
Viklický popsal, že princip párové výměny spočívá v tom, že dárce z páru A daruje ledvinu příjemci z páru B, ledvina od dárce z páru B, pak putuje ke kompatibilnímu příjemci z páru C, až k poslední možné kombinaci. S takzvaným „přemosťujícím dárcem“ se pak počítá do budoucna.
Podle lékařů pak byla současná výměna pozoruhodná v tom, že do řetězu transplantací už v počátku vstoupil takzvaný altruista - tedy dárce, který se rozhodl darovat ledvinu, aniž byl součástí páru. Viklický uvedl, že takový člověk se vyskytl i v Izraeli a řetěz čítá i takzvané přemosťující dárce.
Lehčí a vyrobené každému pacientovi na míru. Brněnští vědci vyvinuli nový druh kloubních náhrad
Číst článek
Výměna se podle přednosty kliniky transplantační chirurgie Jiřího Froňka obešla bez problémů. Podotkl také, že chirurgové v obou zemích nepracovali simultánně. V Česku začal zákrok až ve chvíli, kdy z Izraele vzlétlo letadlo, které ledvinu doručilo. Froněk poznamenal, že tento postup sice znamená větší tlak na operatéry, ale zároveň i obrovský benefit pro příjemce orgánu.
IKEM memorandum o spolupráci při transplantacích ledvin od žijících dárců s Izraelem podepsal v srpnu 2019. Od roku 2016 takto Česko spolupracuje i s Rakouskem.
Transplantace ledvin jsou nejběžnější výměnou orgánů. Podle zveřejněných dat IKEM za letošní rok voperoval 21 ledvin od žijících dárců a dalších 162 od dárců zemřelých. Ledviny transplantuje také šest dalších fakultních nemocnic v Česku.