Čeští rektoři chtějí změnit zdlouhavé vyřizování víz pro zahraniční studenty

Zahraniční vysokoškoláci musejí čekat mnohdy dlouhé měsíce na vyřízení českých studentských víz. Byrokracie tuzemských úřadů je někdy odradí natolik, že nakonec nepřijedou ani na půlroční semestr. Pravidla pro udělování povolení k dlouhodobějšímu pobytu se nelíbí ani rektorům škol a chtějí situaci řešit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzita Karlova

Filozofická fakulta Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek

Do začátku letního semestru zbývá několik dnů a právě teď přijíždějí zahraniční studenti. Před zahájením studia v České republice je však čeká zdlouhavé byrokratické kolečko na ambasádě.

Povolení k dlouhodobějšímu ročnímu nebo šestiměsíčnímu pobytu, tedy alespoň jednosemestrálnímu studiu, potřebují zpravidla cizinci ze třetích zemí mimo Evropskou unii. Musejí doložit cestovní pas, doklad o přijetí ke studiu, potvrzení o ubytování a také dostatek peněz.

České úřady od nich někdy vyžadují i výpis z rejstříku trestů nebo lékařskou zprávu, že netrpí vážnou nemocí. Někteří z cizinců dokládají i zdravotní pojištění. Celý vízový proces se tak může protáhnout na 3 až 5 měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o překážkách čekajících v Česku na zahraniční studenty natočila Petra Benešová

Školy nejvíce zatěžuje vyřizovat pro studenty doklad o ubytování na české koleji. Vše musí být úředně ověřeno.

„Velkou zátěží je pro nás notářské ověření. Někdy se dá vzít více žádostí naráz a jít ověřit 30, 40 žádostí, ale někdy opravdu je potřeba jít ob den s jednou, dvěma žádostmi tak, jak nám studenti posílají své údaje," vysvětluje Kateřina Mudrová ze zahraničního oddělení Vysoké školy ekonomické v Praze.

"Zvlášť když se blíží doba, kdy víme, že už to nebudou stíhat. My ty žádosti ověřujeme červeným kulatým razítkem, což je úřední ověření dokumentu. A přes to přese všechno je to ještě nutné notářsky ověřit,“ dodává Mudrová

Na české studentské vízum se čeká i měsíce

Číst článek

Jedna úřední kopie stojí školu zhruba 30 korun a v počtu tisíců zahraničních studentů tak školy zaplatí nemalé peníze.

Studentka odjela dříve, než mohla začít studovat

Podle rektora Vysoké školy ekonomické a místopředsedy rektorské organizace Richarda Hindlse je potřeba situaci řešit. Chce, aby se do vyjednávání s českými úřady vložila Česká konference rektorů:

„Máme problémy především se zdlouhavou dobou, než se nám podaří vízum pro studenty získat a usadit je u nás v republice. Ti studenti si často vyberou jinou školu, když se jim to podaří získat jinde. Když se chceme otevřít světu, což je základní atribut univerzit nejenom u nás, tak pro to něco musíme udělat. Na druhou stranu chápu, že stát má také svoje limity.“

Vysoká škola báňská Technické univerzity v Ostravě si udělala analýzu doby vyřízení žádostí. „Je to 59 až 107 dnů a přitom zákonná lhůta je 60 dní. Ti studenti pak nenastupují včas do výuky,“ upozorňuje její rektor Ivo Vondrák.

Vietnamská studentka Tran Thi Triong skládá zkoušku z češtiny | Foto: ČTK

Příkladem dlouhého čekání může být jedna z brazilských studentek na Vysoké škole ekonomické, která nemohla kvůli vízu dokončit semestr. „Na vízum čekala pět měsíců, pak se musela vrátit do Brazílie, protože jí vypršelo i krátkodobé vízum, na které tady byla,“ říká Mudrová.

Podle rektorů studenty odrazuje také povinnost doložit finanční zabezpečení na dobu studia, které při půlročním pobytu činí 55 tisíc korun. Například mnozí studenti z Číny takovou jednorázovou kauci nemají.

Rektoři nechtějí přicházet o talenty

Tuzemské univerzity pak mnohdy ztrácejí dobrý kontakt se zahraničními školami a navíc přicházejí o talentované studenty, hlavně z Austrálie nebo z Asie, kteří mohou přinést do výzkumu nové know how z ciziny.

Ministerstvo vnitra upozorňuje, že vyřízení žádosti do pěti měsíců řádně dodržuje lhůty. Podle úřadů je v zájmu Česka i samotného cizince, aby měl zaručené kvalitní bydlení. Notářské ověření je prý od minulého roku zárukou, jak bude cizinec bydlet.

Filozofická fakulta Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek

Studentská víza se tento týden stanou tématem české konference rektorů, jednání s ministerstvem vnitra a zahraničních věcí by mělo následovat na konci února.

Lucie Maňourová, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme