Přesedkyni Akademie věd Zažímalovou jmenovali do poradní vědecké skupiny Evropské komise
Předsedkyně Akademie věd ČR (AV) Eva Zažímalová byla jmenována členkou nezávislé poradní vědecké skupiny Evropské komise. Sedmičlenná Group of Chief Scientific Advisors (GCSA) pomáhá s tvorbou politik EU. Zažímalová je prvním zástupcem Česka v této skupině. Vědkyně skupinu doplní v květnu 2021.
Skupina expertů má za cíl mimo jiné připravovat odborná doporučení k zajištění toho, aby politika EU byla v souladu s nejnovějšími poznatky vědy.
Přehlédnutá dotace pro Fatru. Evropská komise našla další ‚neoprávněný‘ projekt Agrofertu
Číst článek
Jako vědecká poradkyně se bude Zažímalová podílet například na zvýšení odolnosti Evropy vůči epidemiím a dalším druhů krizí. Zástupci akademie uvedli, že GCSA společně s etickým panelem a zvláštním poradcem pro covid-19 vydala minulý týden společná doporučení na toto téma, kterému se budou intenzivně věnovat i příští rok.
„Tato skupina expertů hraje velmi důležitou úlohu při tvorbě politik Evropské unie na základě informací o vývoji vědy a je velká čest se do této skupiny dostat,“ uvedla ke své účasti Zažímalová.
ČTK v pondělí později řekla, že poté, co ji AV nominovala, nepočítala s úspěchem. Při jednom z interview v „přijímacím řízení jí ale prý bylo řečeno, že zkušenost lidí z akademií věd je přínosná, neboť mají nadhled nad větším množstvím oborů“.
Jako další palčivé vědecké problémy kromě covid-19, kterými je třeba se zabývat, pak vědkyně uvedla například témata produkce a skladování energie či klimatickou změnu a otázku potravin a nových plodin. „Pak je samozřejmě v Evropě velký problém stárnutí populace i choroby a sociální věci, které se na to vážou,“ poznamenala Zažímalová.
Unijní rozpočet zablokovalo Maďarsko s Polskem. Nechtějí, aby byly finance spojené s vládou práva
Číst článek
Podle náměstka ministra školství Pavla Dolečka by mohlo angažmá Zažímalové pomoci Česku k většímu zapojení do tvorby evropské vědní politiky.
Podobně to vidí i místopředseda vládní Rady pro výzkum vývoj a inovace Petr Dvořák. „Mám radost nejenom proto, že budeme mít blízko předsedkyně Evropské komise českého zástupce, ale zejména proto, že paní předsedkyně vědě rozumí, má ji ráda a bude těžit ze svých zkušeností aktivní a úspěšné vědkyně. To je kombinace, která zaručuje, že český hlas bude v Bruselu slyšen a vyslyšen,“ uvedl Dvořák, který je molekulární biolog a genetik.
Zažímalová v rámci funkce počítá se spoluprací s kolegy. „Když mě kolegové nominovali, tak jsem jim říkala, aby si uvědomili, že toto je choulostivá věc, že časový nárok tam bude velký. Ujistili mě, a myslím, že jsou to lidé, na které se mohu spolehnout, že pomohou. Od kolegů si mohu vyžádat expertízy v konkrétních oborech,“ řekla Zažímalová. Konstatovala, že zodpovědnost samozřejmě kolektivní není, ale příprava být může.
Rada bezpečnosti už dnes nepřináší užitečná řešení. OSN potřebuje modernizovat, řekl Macron
Číst článek
Pětašedesátiletá Zažímalová je odbornicí na experimentální botaniku. V AV pracuje od konce 70. let. Svou kariéru spojila s Ústavem experimentální botaniky, který v letech 2007-2012 také řídila. Předsedkyní AV se stala v roce 2017.
Zažímalová se zabývá výzkumem fytohormonu auxinu - jeho metabolismem a molekulárními mechanismy jeho působení a transportu v rostlinných buňkách. Profesoru v oboru anatomie a fyziologie rostlin získala v roce 2013.
Je členkou Učené společnosti České republiky a Evropské akademie věd a umění.
V GCSA se nyní změnilo i vedení. Místo bývalého ředitele CERN Rolf-Dietera Heuera bude v čele stát britská vědkyně specializující se na nanomateriály Nicole Grobertová.