Na ministerstvu průmyslu vzniká kvůli Dukovanům post náměstka pro jadernou energetiku
Kvůli výstavbě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany vznikne na ministerstvu průmyslu a obchodu příští týden post nového náměstka. Radiožurnálu to potvrdil šéf rezortu Karel Havlíček (za ANO). Vznikne taky celá nová sekce pro výstavbu jaderných zdrojů, která by měla mít 37 zaměstnanců. Fungovat by měla od 1. května.
Vznik nové sekce a postu náměstka by měla v pondělí schvalovat vláda. Jméno konkrétního náměstka pak vzejde z výběrového řízení. Podle Havlíčka má ale pro řízení nové sekce nejlepší předpoklady Tomáš Ehler, který v současnosti řídí malý – zhruba desetičlenný - odbor jaderné energetiky.
Průzkum: Většina Čechů vidí Rusko jako hrozbu, podporuje i vyřazení Rosatomu z tendru na Dukovany
Číst článek
„Od podzimu minulého roku se tomu věnuje. Podle mého názoru má největší předpoklady, má bezpečnostní prověrku, rozumí tomu a odpracoval si to. Myslím, že má velkou šanci, aby prošel tím výběrovým řízením,“ uvedl Havlíček.
Počet zaměstnanců zaměřených na jadernou energetiku se musí podle Havlíčka výrazně navýšit. „Je třeba, aby tady byl kompetentní člověk na úrovni náměstka, který pod sebou bude mít desítky lidí. Už to není možné řešit malým týmem. Ta nová sekce bude čítat 37 lidí. K desítce lidí okamžitě dáváme dalších deset lidí. Dalších 20 lidí nastoupí v horizontu jednoho roku,“ uvedl Havlíček.
Úkoly nového náměstka
Ehler Radiožurnálu potvrdil, že se do výběrového řízení zapojí. „Pan ministr Havlíček mi vyjádřil podporu, proto se výběrového řízení zúčastním. Jedním z úkolů, a zároveň výzvou, tedy bude postupně vybudovat kompetentní a stabilní tým na ministerstvu,“ uvedl Ehler.
Hlavním úkolem nové sekce podle něho bude jednání s Evropskou komisí, která musí financování nového zdroje notifikovat. Ehler dodává, že stěžejní je teď přijetí nízkouhlíkového zákona, který je ve třetím čtení ve sněmovně.
„Jeho schválení je přitom nezbytným předpokladem pro realizaci nejen nového jaderného zdroje Dukovany, ale i dalších nových jaderných zdrojů v souladu se Státní energetickou koncepcí, jejich příprava by měla být zahájena v brzké době tak, abychom krom cílů Státní energetické koncepce mohli naplnit i doporučení Uhelné komise a klimatické závazky ČR. Činnosti ministerstva průmyslu a obchodu v oblasti jaderné energetiky (včetně radioaktivních odpadů) se v posledních letech značně rozrostly, personální posílení je předpokladem pro jejich efektivní zajištění,“ řekl Ehler.
Havlíček: Nedovedu si představit, že bychom Rosatom přizvali ke stavbě Dukovan. Rozhodnout musí vláda
Číst článek
Na konci května vláda na Havlíčkův návrh odvolala vládního zmocněnce pro výstavbu nových jaderných zdrojů Jaroslava Míla, který měl agendu do té doby na starosti. Na ministerstvu průmyslu a obchodu dosud funguje sekce energetiky, pod kterou ale kromě jádra spadá i problematika obnovitelných zdrojů, plynu či dekarbonizace.
Zvraty v přípravě Dukovan
V přípravě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany nastala v posledních týdnech a měsících řada zvratů. V březnu Havlíček oznámil, že se vypsání tendru odkládá na konec letošního roku a na rozhodnutí příští vlády. Do té doby mají uchazeči o tendr vypracovat bezpečnostní dotazník připravený bezpečnostní skupinou, kterou tvoří mimo jiné zástupci tajných služeb.
V sobotu premiér Andrej Babiš informoval veřejnost o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014. Vláda následně na svém pondělním zasedání rozhodla vyloučit z okruhu uchazečů ruskou společnost Rosatom. Tuto společnost tak vláda nezahrne ani do předběžného bezpečnostního posouzení. Zůstávají tak tři uchazeči: francouzská EDF, americko-kanadský Westinghouse a jihokorejská KHNP.
Rosatom má vyloučení z tendru za ‚netržní a politické rozhodnutí‘, uškodí podle něj hlavně Česku
Číst článek
Zmiňovaný bezpečnostní dotazník už je podle Havlíčka téměř hotový. Příští týden ve čtvrtek by jej měl ministr představit opozičním poslancům na jednání stálého vládního výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů.
Přístup ministerstva průmyslu kritizuje opoziční poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09.
„Jsem velmi nespokojená z komunikace s ministrem Havlíčkem i ministerstvem průmyslu a obchodu. Za prvé jsme žádali o svolání vládního výboru před měsícem a vůbec nereagovali. A za druhé – nakonec svolali vládní výbor na příští čtvrtek a do dneška nemáme jediný list podkladu a to budou velmi komplikované podklady, které si musíme včas prostudovat,“ uvedla v pátek Langšádlová.
Vzápětí po jednání vládního výboru by měl investor projektu – tedy společnost ČEZ – zaslat bezpečnostní dotazník třem zmiňovaným uchazečům.