Pacienti zřejmě brzy získají právo nahlížet do své zdravotní karty

Pacientům se otevírá cesta k vlastní zdravotní dokumentaci. Podle senátorů totiž mají mít právo nahlížet do svých zdravotních karet a dělat si z nich kopie. Toto právo by nemocný mohl přenést i na své nejbližší. Počítá s tím vládní novela zákona o péči o zdraví lidu, kterou schválila horní komora parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítačový tomograf

počítačový tomograf | Foto: Vojenská nemocnice Olomouc

V současnosti musí lékař nemocného o zdravotním stavu informovat, ale nemusí mu poskytnout jeho kartu. Novelu, která to má změnit, podpořilo 40 z 48 přítomných senátorů. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Proti novele se postavila Česká lékařská komora (ČLK), podle níž by mohly pacienta údaje z jeho zdravotní dokumentace bez znalosti souvislostí zmást. Za lepší řešení by představenstvo ČLK považovalo to, kdyby lékař udělal pacientovi z karty výpis.

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár naopak tvrdí, že obava lékařů informovat nemocné o jejich chorobách patří do minulého tisíciletí. Pacienti si podle něj tím, že se k dokumentaci dostanou, nemohou nijak ublížit.

"Každý pacient, který si dokumentaci obstarává, tak si ji obstarává s ohledem na konzultace s jiným lékařem, kterému důvěřuje, anebo s právníky, pakliže je třeba dokumentaci pro vymáhání odškodnění, takže žádnou obavu ani my necítíme," řekl Radiožurnálu Olejár.

Podle kritiků prý novela také zvýší administrativní zátěž lékařů. David Rath z ČSSD již dříve řekl, že by na to měly zareagovat pojišťovny. "Protože pacient dostává větší pravomoci o svém zdravotním stavu rozhodovat, jeho dalším vývoji a léčbě, a tudíž lékař s tím stráví víc času než dnes. Doufám, že zdravotní pojišťovny budou ochotny tuto větší časovou zátěž pro lékaře zohlednit," řekl Rath.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) podotkl, že seriózní zdravotnická zařízení už nyní zaznamenávají do zdravotní dokumentace souhlas pacientů s informováním jejich blízkých. Odmítl, že by administrativní zatížení pocítili přímo lékaři. "Novela daleko více nutí lékaře hovořit s pacientem a probírat s ním části dokumentace a vysvětlovat. To znamená že pokud mu bere nějaký čas, tak ve prospěch pacienta," dodal Julínek.

Pacient by podle novely mohl také vymezit okruh lidí, kteří by mohli mít k informacím o jeho zdravotním stavu přístup. Příbuzní by měli nárok na informace i v případě úmrtí pacienta, včetně výsledku pitvy. Pokud by to pacient předem zakázal, měli by mít přístup jen k údajům, které by mohly mít vliv na jejich vlastní zdraví - jde například o informace o dědičných chorobách.

Dokumentace hraje důležitou roli v případných sporech pacientů, eventuálně pozůstalých a lékařů o to, zda zdravotníci neudělali chybu a nemocného nepoškodili. Téma práv pacientů a příbuzných na informace bylo na pořadu dne v roce 2004 po smrtelné dopravní nehodě Ivana Hlinky. Jeho žena se dlouho nemohla domoci manželovy zdravotní dokumentace. Nemocnice ji odmítala vydat kvůli obavám, že by tím porušila zákon.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme