Senátoři chtějí zvýšit informovanost majitelů nemovitostí o změnách

Podvody s nemovitostmi by měly být v budoucnu těžší než dosud. Senát dnes doporučil zpřísnit vládní návrh katastrálního zákona, který posiluje práva vlastníků. Nově by se měly například přísněji kontrolovat všechny dokumenty, které dokládají, kdo a jak nemovitost získal a jaký k ní má právní vztah.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto)

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podvodů s realitami přibývá. Zatímco předloni si podvodníci přišli zhruba na jednu a půl miliardy korun, loni to bylo ještě o miliardu víc. Jak takový švindl vypadá v praxi, popsal předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

„Někdo něco pronajme, tím pádem nájemce zjistí, jak vypadá podpis vlastníka, napíše si falešnou kupní smlouvu a co nejrychleji to musí prodat, protože on je ten, který se dopustil nějakého přečinu,“ vysvětluje Šimeček.

„A ten, kdo to koupí, už se může bránit tím, že to kupoval v dobré víře, poněvadž ten člověk byl zapsán v katastru. A může trvat několik let, než se vlastník dočká zpátky svého majetku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátory čeká hlasování o novele katastrálního zákona, který by měl lépe ochránit majitele nemovitostí

Majitelé nemovitostí by proto měli mít podle Senátu důslednější informace o změnách v zápisech jejich domů nebo pozemků do katastru. Senátoři tak navrhli zpřísnit vládní návrh katastrálního zákona, který vrátili k novému projednání Poslanecké sněmovně. Smysl navržené úpravy vysvětlil senátor za ODS Miloš Vystrčil.

„Občanům se zvýší bezpečí ochrany jejich majetku a už nebude tak jednoduché, aby podvodníci na příkaz zcizili jejich majetek tím způsobem, že zajistí podvodem přepsání jejich majetku z listu vlastnictví současného vlastníka na list vlastnictví nějakého nového vlastníka takovým způsobem, že se o tom současný vlastník ani nedozví,“ uvedl.

Senátoři se rozhodli upravit vládní předlohu tak, aby vlastníci nemovitostí dostali informace o každé změně, která se kolem jejich majetku bude na katastrálním úřadu dít, nejen o vkladu nemovitosti do katastru. Pro ten senátní ústavněprávní výbor navíc prosadil dvacetidenní lhůtu.

„Katastr bude vlastníka informovat prostřednictvím zjednodušené textové formy o tom, že ve vztahu k jakékoli nemovitosti v České republice, která patří tomu konkrétnímu adresátovi, probíhá nějaké řízení. Bude ho tedy informovat o zahájení tohoto řízení,“ vysvětlil advokát Roman Pečenka.

Zpřísněná kontrola dokumentů

Ve sněmovně tento návrh neprošel a lhůta není potřebná ani podle ředitele pražského katastrálního úřadu Lubomíra Klučky. Už teď si mohou lidé ověřit dění kolem svého majetku po internetu. Nový zákon navíc, jak řekl, zpřísňuje kontrolu dokumentů, které jsou pro vklad nemovitosti do katastru zapotřebí.

Policisté odhalili skupinu podvodníků s nemovitostmi

Číst článek

„Změna, která by měla být k lepšímu, je to, že vkladovým řízením bude procházet více listin. Některé z těch, které dnes procházejí záznamovým řízením, budou procházet vkladovým řízením, ve kterém se přezkoumává daleko víc náležitostí,“ uvedl Klučka.

O senátní verzi zákona rozhodne Poslanecká sněmovna, která podobné zpřísnění při prvním kole schvalování odmítla. Otázkou ale je, jestli ji ještě bude mít kdo schválit. Pokud se sněmovna rozpustí, spadne novela katastrálního zákona pod stůl.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme