V Česku ubývá kuřáků marihuany, stoupá ale počet uživatelů pervitinu

Poprvé po mnoha letech v Česku klesl počet uživatelů marihuany. Vyplývá to z posledních údajů Národního monitorovacího střediska pro drogové závislosti. Stoupá ale počet lidí užívajících tvrdé drogy, hlavně těch se závislostí na pervitinu. Naopak heroin stále častěji nahrazují nejrůznější léky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana

Marihuana | Foto: Fotobanka stock.xchng

„V poslední době kromě subutexu nebo buprenorfinu můžeme říct, že se více zneužívá právě fentanyl, což je opiát proti bolesti,“ říká šéf protidrogového střediska Viktor Mravčík a pokračuje:

„Po x letech, kdy o něm vůbec nebylo slyšet, policie objevila tři varny brownu, což je takový typický opiát ještě z dob komunistického režimu, vyráběný podomácku podobně jako pervitin.“

V Evropě celkově klesá počet lidí závislých na heroinu, který ovšem nahrazují jiné látky, v poslední době hlavně takzvané syntetické drogy. Vyplývá to ze zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost za letošní rok, která byla zveřejněna před třemi týdny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuálních trendech v užívání drog v Česku informovala redaktorka Eva Rajlichová

Na pervitinu byla 14 let závislá také Markéta Pecháčková z Českých Budějovic. Dětství i dospívání šestnáctileté dcery profetovala, ale když před dvěma otěhotněla podruhé, rozhodla se s drogami skončit.

„Už mě nebavilo žít na ulici. Dozvěděla jsem se, že existují terapeutické komunity pro matky s dětmi. Viděla jsem v tom šanci pro sebe a pro malého. Rozhodla jsem se totiž deset dní před porodem, že si ho nechám, původně jsem ho chtěla dát k adopci. Sama pro sebe bych to asi v životě neudělala, jako že bych přestala,“ popsala Pecháčková.

Poradenská zařízení

Podle Mravčíka není takový příběh ojedinělý. „Mladé ženy, i ty závislé na drogách, mohou otěhotnět. Tak, jak se situace i v oblasti problémového užívání stabilizuje, čím dál tím více osob je v kontaktu s poradenskými léčebnými zařízeními, podobně jako Markéta,“ podotkl Mravčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí národního monitorovacího střediska Viktor Mravčík mluvil o užívání drog v ČR v Ranním interview Radiožurnálu

„Počet těch lidí je buď stabilizovaný, nebo klesá, minimálně co se týká dlouhodobých trendů. Ti lidé stárnou, jinými slovy přibývá méně mladých,“ komentuje situaci Tomáš Zábranský z centra adiktologie při první lékařské fakultě.

Zájem o konopné drogy naopak klesá, a to hlavně u mladších lidí. „V poslední době vidíme spíše stabilizaci a pokles. Jak v populaci mladých dospělých do 34 let, tak mezi středoškoláky. Ale i přes ten relativně příznivý trend v posledním roce přece jen ty zkušenosti s drogou v Česku jsou stále nadprůměrně vysoké ve srovnání s Evropou,“ tvrdí Mravčík.

Ve 30 státech USA lze koupit marihuanu na předpis. A ve dvou dokonce i bez něj

Číst článek

Čechům patří prvenství v užívání konopí

Mladým Čechům ale i přes současný pokles v Evropě stále patří prvenství v užívání konopí. Tuto drogu vyzkoušela téměř polovina Čechů ve věku 15 až 34 let, nejvíce z celé unie.

„Co se týče konopí, tam se ten stav spíše stabilizoval. Česká republika stále patří mezi státy v Evropě, kde má největší počet obyvatel alespoň jednu zkušenost s konopnou drogou,“ dodává Zábranský. Drogovým rájem Česka, a to nejen v oblasti konopných látek, je už od 90. let Ústecký kraj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Douda, zakladatel centra Drop In, byl hostem poledních Ozvěn dne Radiožurnálu

„Údajně třeba albánsky hovořící zločinecká uskupení jsou ta, která jsou poměrně koncentrována v tomto kraji. Další vysoká koncentrace je tu občanů původně z Vietnamu. A 64 procent všech pěstin, které se v Česku odhalí, jde opravdu za skupinami z Vietnamu,“ upozorňuje Jakub Frydrych z Národní protidrogové centrály.

Problémové užívání drog podle domácích expertů se týká asi půl procenta dospělé české populace.

Podle zakladatele centra Drop In Ivana Doudy by si zprávu měli vzít k srdci také politici. „Protože je potřeba stále znovu a znovu této oblasti věnovat pozornost a také peníze. Například v Praze máme obrovský problém s tím, kde máme mít naše centra. Tato péče by neměla být zanedbávaná,“ uzavírá Douda.

Loni zemřelo na předávkování nelegálními drogami a těkavými látkami 28 lidí. To je nejméně za posledních deset let. V roce 2002 zemřelo na předávkování 76 lidí. Oproti tomu na předávkování alkoholem zemře ročně až 330 lidí.

Statistika: Mladí Češi loni užívali méně drog, hlavně konopí | Foto: ČTK

Eva Rajlichová, Klára Bílá, ak, Veronika Neprašová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme