Washington měl podle amerického deníku informace o síle Tálibánu. Varování přicházelo už v červenci

Zatímco americký prezident Joe Biden a jeho poradci na veřejnosti na začátku léta prezentovali rychlý kolaps afghánské armády jako nepravděpodobný, tajné služby ve svých zprávách před tímto vývojem varovaly a podávaly čím dál pochmurnější obrázek o možnosti návratu Tálibánu k moci. S odvoláním na nejmenované bývalé i současné vládní činitele to v úterý napsal list The New York Times.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká média po projevu prezidenta Joea Bidena (na snímku) v Kongresu upozorňují na některé zavádějící, přehnané nebo nepodložené výroky

Tajné služby ve svých zprávách před tímto vývojem varovaly. Zatímco Bidenova administrativa rizika popírala | Foto: Melina Mara | Zdroj: Reuters

Zjištění podle The New York Times vyvolávají otázky o tom, proč se Washington zdál být nepřipravený na pád afghánské vlády a vstup tálibů do Kábulu. Článek připomíná Bidenovu tiskovou konferenci z 8. července, na níž prezident mimo jiné řekl, že je velmi nepravděpodobné, že se Tálibánu podaří „všechno zabrat a kontrolovat celou zemi“.

Vehementně tehdy odmítal spekulace o tom, že by konec americké bojové mise v Afghánistánu mohl připomínat nechvalně proslulý odchod Američanů z Vietnamu v roce 1975, a označil za nepravdivé tvrzení, že americké zpravodajské složky považují pád afghánské vlády za pravděpodobný.

Proč padl Kábul tak rychle? Roli sehrála morálka Afghánců, chybějící platy, munice i špatná strava

Číst článek

Podle informací The New York Times ale v této době začínaly být mnohé analýzy tajných služeb pesimističtější, přičemž nastolovaly otázky, zda se afghánské bezpečnostní složky zmůžou na výraznější odpor a zda vláda dokáže udržet kontrolu nad hlavním městem.

Jedno červencové hlášení popisovalo rostoucí rizika hrozící Kábulu, uvedl zdroj obeznámený s tímto materiálem. V době, kdy bojovníci Tálibánu zabírali řadu obvodů a obléhali několik větších měst, zpráva varovala, že afghánská vláda není na ofenzivu Tálibánu připravená.

Údiv nad rychlostí

Následující týdny toto hodnocení potvrdily, když Tálibán bez větších problémů postupně obsadil provinční metropole a nakonec v neděli vstoupil do Kábulu, z něhož mezitím uprchl afghánský prezident Ašraf Ghaní.

Vývoj odstartoval evakuace ambasád v afghánském hlavním městě a zoufalé snahy mnoha místních obyvatel opustit zemi za hrozícího nástupu represivního režimu islámských fundamentalistů. The New York Times uvádí, že neschopnost zajistit bezpečnost na hlavním letišti vyvolává otázky.

„Četnost letních varování vzbuzuje otázky o tom, proč se činitelé Bidenovy vlády a vojenští stratégové v Afghánistánu zdáli být nepřipraveni reagovat na finální nápor Tálibánu na Kábul, včetně neschopnosti zajistit bezpečnost na hlavním letišti a rychlého posílání tisíců vojáků zpět do země ve snaze ochránit definitivní stažení Spojených států.“

The New York Times (americký deník)

Není podle něj jasné, zda jiná hlášení ze stejné doby neprezentovala optimističtější hodnocení o schopnosti afghánských sil odolávat Tálibánu. Řada západních činitelů v posledních dnech vyjadřuje údiv nad tím, s jakou rychlostí se povstalcům podařilo Afghánistán ovládnout.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v pondělním rozhovoru uvedl, že „rychlost, s jakou města padla, byla výrazně vyšší, než kdokoli předpokládal“. Podobně se v úterý vyjádřil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle kterého „nikdo nepředvídal rychlost kolapsu afghánských bezpečnostních sil, afghánské vlády a afghánských struktur“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme