Česká republika podpoří v Izraeli muzeum terezínského ghetta

Ministr zahraničí Jan Kohout zahajuje třídenní návštěvu Blízkého východu. Kromě řady schůzek s izraelskými a palestinskými politiky ho čekají také události spojené s výročím konce druhé světové války. Už dnes by měl v Izraeli navštívit památník Bejt Terezín a předat tam finanční dar České republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínské ghetto - Bohušovická brána

Terezínské ghetto - Bohušovická brána | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Bejt Terezín bude první zastávkou ministra Kohouta hned po jeho příletu do Izraele. „Ministr navštíví Bejt Terezín v době 65. výročí osvobození Terezína a předá tam formálně, oficiálně dar české vlády na to, aby se z Bejt Terezína mohlo stát muzeum, aby byl řádně vybudován archiv, který archivuje věci po československých občanech, kteří v Terezíně byli,“ vysvětluje smysl návštěvy český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Jana Kohouta v Izraeli sleduje zpravodaj Břetislav Tureček.

Ministr Kohout má formou symbolického šeku předat milión korun, který na tento účel schválila česká vláda.

„Peněz není nikdy dost. Je to ale velký krok k dobrým vztahům, které s námi české velvyslanectví prosazuje. Bejt Terezín je spolu s kibucem Kfar Masaryk jedním ze dvou českých ostrovů v Izraeli. Kdybyste chtěli vybudovat takový ostrov ve kterékoli jiné zemi, stálo by to daleko větší peníze,“ říká ředitel památníku Bejt Terezín Oded Breda.

Připomínka minulosti

Bejt Terezín byl založen už v sedmdesátých letech. Jeho archivy, publikace a osvětové akce připomínají sto šedesát tisíc Židů z Československa i dalších zemí Evropy, kteří za války prošli terezínským ghettem.

Památník mimo jiné upozorňuje, že i přes okolnosti, ve kterých tam lidé přežívali, stále si organizovali kulturní akce, i třeba fotbalovou ligu.

Podle Odeda Bredy bude teď mít milión českých korun pro památník dvojnásobný efekt. „Peníze půjdou na vylepšení archivu, aby splňoval standardy předepsané pro oficiální izraelská muzea. A jakmile toho dosáhneme, získáme také přístup ke státní podpoře,“ podotýká Breda a dodává:

„Ta nám pomůže k udržování nesmírně cenných památek jako jsou originální kresby, hračky a dokumenty z ghetta. To všechno se musí uchovat pro budoucnost.“

Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme