Česká republika podpoří v Izraeli muzeum terezínského ghetta
Ministr zahraničí Jan Kohout zahajuje třídenní návštěvu Blízkého východu. Kromě řady schůzek s izraelskými a palestinskými politiky ho čekají také události spojené s výročím konce druhé světové války. Už dnes by měl v Izraeli navštívit památník Bejt Terezín a předat tam finanční dar České republiky.
Bejt Terezín bude první zastávkou ministra Kohouta hned po jeho příletu do Izraele. „Ministr navštíví Bejt Terezín v době 65. výročí osvobození Terezína a předá tam formálně, oficiálně dar české vlády na to, aby se z Bejt Terezína mohlo stát muzeum, aby byl řádně vybudován archiv, který archivuje věci po československých občanech, kteří v Terezíně byli,“ vysvětluje smysl návštěvy český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.
Ministr Kohout má formou symbolického šeku předat milión korun, který na tento účel schválila česká vláda.
„Peněz není nikdy dost. Je to ale velký krok k dobrým vztahům, které s námi české velvyslanectví prosazuje. Bejt Terezín je spolu s kibucem Kfar Masaryk jedním ze dvou českých ostrovů v Izraeli. Kdybyste chtěli vybudovat takový ostrov ve kterékoli jiné zemi, stálo by to daleko větší peníze,“ říká ředitel památníku Bejt Terezín Oded Breda.
Připomínka minulosti
Bejt Terezín byl založen už v sedmdesátých letech. Jeho archivy, publikace a osvětové akce připomínají sto šedesát tisíc Židů z Československa i dalších zemí Evropy, kteří za války prošli terezínským ghettem.
Památník mimo jiné upozorňuje, že i přes okolnosti, ve kterých tam lidé přežívali, stále si organizovali kulturní akce, i třeba fotbalovou ligu.
Podle Odeda Bredy bude teď mít milión českých korun pro památník dvojnásobný efekt. „Peníze půjdou na vylepšení archivu, aby splňoval standardy předepsané pro oficiální izraelská muzea. A jakmile toho dosáhneme, získáme také přístup ke státní podpoře,“ podotýká Breda a dodává:
„Ta nám pomůže k udržování nesmírně cenných památek jako jsou originální kresby, hračky a dokumenty z ghetta. To všechno se musí uchovat pro budoucnost.“