Sasko ilustruje polarizaci Německa, zanedbalo se vzdělávání, říká k násilnostem politolog

Německá vláda odsoudila útoky na přistěhovalce ve městě Chemnitz (Saské Kamenici). Nepokoje vyvolané vraždou pětatřicetiletého Němce začaly v neděli. Ve vazbě jsou dva podezřelí - Syřan a Iráčan. Dramatická situace byla ve městě i v noci na úterý. Ve vysílání Radiožurnálu o situaci mluvil odborník na Německo politolog Jaroslav Šonka.

Chemnitz (Sasko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicoví radikálové protestují v Chemnitzu (Saské Kamenici) po smrti pětatřicetiletého Němce, z jehož usmrcení jsou podezřelí dva mladíci z Iráku a Sýrie.

Pravicoví radikálové protestují v Chemnitzu (Saské Kamenici) po smrti pětatřicetiletého Němce, z jehož usmrcení jsou podezřelí dva mladíci z Iráku a Sýrie. | Foto: Matthias Rietschel | Zdroj: Reuters

V ulicích bylo několik tisíc lidí. Jeden tábor demonstroval proti cizincům, druhý proti pravicovým extremistům. Z obou létaly kameny a petardy. Policie nestíhala zasahovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník Jaroslav Šonka k situaci v Sasku ve vysílání Radiožurnálu

„Je to kolem tisícovky lidí, je to skupina s vyhraněnými názory. Paradoxně se sešli pod hlavou Karla Marxe. Z toho, jak se chovají, je jasně vidět, že mají tendenci posuzovat záležitosti jednostranně a vyvíjet násilí,“ uvedl politolog Jaroslav Šonka.

Do protestů v Sasku se podle něj odráží vícečetná polarizace německé společnosti. „Protestovali tam proti politice kancléřky (Angely) Merkelové, polarizuje se to ale i západovýchodně, protože všechny tyto události se odehrávají v bývalém východním Německu,“ říká.

Polarizovaná společnost

Napjatou situaci komentovali i politici. 

Světlice, kameny a několik zraněných. Centrum německého Chemnitzu zmítají střety demonstrantů

Číst článek

„Pro spolkovou vládu, pro všechny demokratické politiky i pro velkou většinu občanů je důležité jasně říci, že takové srocování, štvanice na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi nebo pokusy šířit na ulicích nenávist nepřijmeme. To v našich městech nemá co pohledávat,“ uvedl v pondělí mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.

„Polarizovaná společnost je problém, se kterým se hlavně v tom Sasku bude muset zacházet. Je to otázka občanského vzdělávání, které se tam zanedbalo, je to otázka lidských práv a to určitě nebude k vyřešení během příštích dnů. To je běh na dlouhou trať,“ doplnil Jaroslav Šonka pro Radiožurnál.

haf, pap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme