Sasko ilustruje polarizaci Německa, zanedbalo se vzdělávání, říká k násilnostem politolog
Německá vláda odsoudila útoky na přistěhovalce ve městě Chemnitz (Saské Kamenici). Nepokoje vyvolané vraždou pětatřicetiletého Němce začaly v neděli. Ve vazbě jsou dva podezřelí - Syřan a Iráčan. Dramatická situace byla ve městě i v noci na úterý. Ve vysílání Radiožurnálu o situaci mluvil odborník na Německo politolog Jaroslav Šonka.
V ulicích bylo několik tisíc lidí. Jeden tábor demonstroval proti cizincům, druhý proti pravicovým extremistům. Z obou létaly kameny a petardy. Policie nestíhala zasahovat.
„Je to kolem tisícovky lidí, je to skupina s vyhraněnými názory. Paradoxně se sešli pod hlavou Karla Marxe. Z toho, jak se chovají, je jasně vidět, že mají tendenci posuzovat záležitosti jednostranně a vyvíjet násilí,“ uvedl politolog Jaroslav Šonka.
Do protestů v Sasku se podle něj odráží vícečetná polarizace německé společnosti. „Protestovali tam proti politice kancléřky (Angely) Merkelové, polarizuje se to ale i západovýchodně, protože všechny tyto události se odehrávají v bývalém východním Německu,“ říká.
Polarizovaná společnost
Napjatou situaci komentovali i politici.
Světlice, kameny a několik zraněných. Centrum německého Chemnitzu zmítají střety demonstrantů
Číst článek
„Pro spolkovou vládu, pro všechny demokratické politiky i pro velkou většinu občanů je důležité jasně říci, že takové srocování, štvanice na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi nebo pokusy šířit na ulicích nenávist nepřijmeme. To v našich městech nemá co pohledávat,“ uvedl v pondělí mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.
„Polarizovaná společnost je problém, se kterým se hlavně v tom Sasku bude muset zacházet. Je to otázka občanského vzdělávání, které se tam zanedbalo, je to otázka lidských práv a to určitě nebude k vyřešení během příštích dnů. To je běh na dlouhou trať,“ doplnil Jaroslav Šonka pro Radiožurnál.