Ministři zahraničí Íránu a Saúdské Arábie se setkali poprvé po sedmi letech. Obnovují diplomatické vztahy
Írán a Saúdská Arábie se dohodly, že obnoví bilaterální návštěvy a lety mezi oběma zeměmi. Začnou také připravovat znovuotevření velvyslanectví. Vyplývá to z prohlášení, které ve čtvrtek podepsali ministři zahraničí obou zemí v Pekingu. V březnu se Teherán a Rijád dohodly na obnově diplomatických vztahů, které přerušily v roce 2016. Zprostředkovatelem jednání byla právě Čína.
Čtvrteční oficiální setkání nejvyšších íránských a saúdskoarabských diplomatů bylo první po více než sedmi letech, informovala agentura Reuters.
Šéf íránské justice hrozí stíháním nezahalených žen. ‚Odhalování se rovná nepřátelství s hodnotami,‘ říká
Číst článek
Íránská státní televize ve čtvrtek odvysílala krátký záznam ze schůzky, kde je vidět, jak se saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán Saúd zdraví se svým íránským protějškem Hosejnem Amírabdolláhjánem.
„Írán a Saúdská Arábie znovuotevřou svá diplomatická zastoupení v dvouměsíčním období, jak to stanovila dohoda zprostředkovaná Čínou v březnu,“ píše se ve společném prohlášení podepsaném ve čtvrtek oběma zeměmi v Pekingu.
„Obě země se také dohodly na obnově letů a bilaterálních návštěvách oficiálních delegací i delegací soukromého sektoru,“ dodává se v prohlášení, které hovoří také o tom, že obě země usnadní vydávání víz občanům k návštěvám.
Diplomatické vztahy šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie přerušily v lednu 2016, když íránští demonstranti napadli saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu v reakci na popravu šíitského duchovního v Saúdské Arábii. Dojednání dohody o obnově vztahů mezi tradičními blízkovýchodními rivaly bylo pro Čínu velkým diplomatických úspěchem.
Zlepšení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem by podle agentur mohlo mít pozitivní vliv na bezpečnost na Blízkém východě, zejména v Jemenu, ale také v Sýrii nebo Libanonu, kde tyto země podporují soupeřící strany konfliktu.