Jednání s Hamásem i Kyjevem. Katar je na cestě stát se nepostradatelným mezinárodním aktérem
Katar se skrze pozici mediátora snaží stát nepostradatelným v mezinárodním společenství. Motivuje ho především možnost zásahu Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů do jeho vnitřních záležitostí. V průběhu posledních týdnů se mu podařilo vyjednat návrat části izraelských rukojmí. Katarští diplomaté nyní jednají nejen o prodloužení příměří v Gaze, ale také s Moskvou o návratu ukrajinských dětí.
Za posledních deset let se Katar vypracoval jako prostředník mezi Izraelem a Hamásem. Mnoho zemí na Blízkém východě touží po roli mediátora - mezi nimi Egypt, Omán a Kuvajt - Katar se ale prezentuje jako hlavní řešitel problémů v regionu a zastánce dialogu. Jeho cílem je stát se mediátorem ve více světových konfliktech. Aktivní je nejen v Gaze, ale i na Ukrajině nebo v Afghánistánu.
Jakožto malá bohatá země postavená na obrovských zásobách ropy a zemního plynu, má Katar především strach z možného zásahu Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů do jeho vnitřních záležitostí. Bojkot Kataru v letech 2017-2021, kdy Saudská Arábie a další státy regionu obvinily Katar z teroristické činnosti, ukázal, že má Katar důvody k obavám.
Právě proto usiluje skrze roli mediátora v mnohých konfliktech o upevnění pozice v mezinárodním společenství.
Hamás propustil dvě americké rukojmí. Ve vyjednávání hrál roli Katar, tvrdí zahraniční agentura
Číst článek
V polovině října se Kataru podařilo vyjednat první propuštění rukojmí v Gaze, a to dvou amerických občanek. „Jednání byla zpočátku velmi obtížná, téměř nemožná, tak vysoká byla míra hněvu,“ uvedl vysoký katarský představitel pro deník LeMonde.
Od minulého týdne figuruje Katar také jako hlavní prostředník v dohodě, která zahrnuje propuštění izraelských rukojmí. Na svém území totiž hostí politické vedení Hamásu, se kterým o dohodě vyjednává.
Právě to by se mu mohlo ale stát přítěží ve vztahu k západním velmocem. Pouta Kataru s Hamásem kritizují především republikánští politici v USA. Těm vadí, že nedošlo přednostně k osvobození americko-izraelských občanů držených v Gaze.
Hovory s Moskvou
Katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání v nedělním rozhovoru pro stanici CBS oznámil, že zároveň jedná s Ruskem o navrácení dalších ukrajinských dětí. Ty byly během invaze nezákonně deportovány do Ruska.
„Roli prostředníka jsme sehráli na základě žádosti Ukrajinců, když jsme společně řešili, jak můžeme Ukrajině pomoct. Naše snahy jsou neustálé a využíváme v pozici mediátora komunikační kanály a vztahy, které máme s Ruskem,“ podotkl katarský premiér.
Zároveň ale neupřesnil počet dětí, které by se měly navrátit. „Čísla zatím nejsou jasná, takže je nebudu zveřejňovat, dokud tento proces nedokončíme,“ sdělil dále premiér. Skupina mladých Ukrajinců by se podle katarského premiéra mohla vrátit ke svým rodinám ještě před Novým rokem.