Křesťanští duchovní v Jeruzalémě čelí plivancům židovských náboženských radikálů
Přípravy na vánoční sváty jsou v plném proudu také ve Svaté zemi, zejména v Betlémě a v Jeruzalémě. V tomto městě se ale náboženští činitelé v poslední době opět musejí zabývat jedním staronovým problémem: židovští radikálové v ulicích Jeruzaléma plivou na křesťanské duchovní. O těchto projevech pohrdání vůči křesťanům se v izraelském tisku píše už léta, přesto se incidenty stále opakují a v poslední době jich prý dokonce přibývá.
Pachatelé útoků se rekrutují z velmi menšinového proudu židovských fundamentalistů. Nejčastěji jsou to mladí studenti židovských náboženských škol, ale ví se i o případech, kdy na křesťanské duchovní plivali starší muži.
Za celá léta už se ale podle zdejších médií ví o stovkách takových případů. Řada napadených křesťanů říká, že se jim to stává opakovaně, hlavně ve Starém Městě.
Kromě pohrdání nejen muslimy, ale i křesťany, plivající radikálové hlavně tvrdí, že Jeruzalém patří pouze židům.
Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o plivání na křesťanské duchovní v Jeruzalémě ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3
Křesťanští klerikové si to většinou nechají líbit, proto možná také ti extremisté plivají na ně a ne třeba na Palestince nebo na muslimské duchovní. Ti napadení kněží většinou říkají, že to prostě ignorují.
Přibývá ale případů, kdy se brání. Izraelský soud nedávno zprostil obvinění arménského kněze, který v reakci na plivanec udeřil útočícího žida do obličeje a byl obviněn z napadení. Soudce došel z závěru, že toho Arména není možné odsoudit, když dlouhodobě čelil takovému veřejnému ponižování a byl urážen pro svou víru.
Pokud jde o přístup židovských institucí, plivání už odsoudil vrchní aškenázský rabín Jona Mecger. Teď v týdnu ale americká Anti-defamation League, která se normálně zabývá hlavně antisemitismem, znovu vyzvala Mecgera a také vrchního sefardského rabína Šloma Amara, aby proti plivání na křesťany znovu rázně vystoupili, protože dosavadní apely k ničemu nevedly.
Jeruzalémský radní Meir Margalit byl součástí židovské delegace, která s omluvou navštívila řecký ortodoxní a také arménský patriarchát. Křesťané prý omluvu přijali velmi vřele, podle Margalita dobře chápou, že takových věcí se dopouští opravdu jen okrajová část židovské společnosti.