Letiště v Homsu pod palbou, hlásí syrská státní televize a viní USA. Rusko ukazuje na Izrael
Na vojenskou základnu v syrském Homsu dopadlo několik raket. Informovala o tom syrská státní televize, podle opozice zemřelo 14 lidí, včetně Íránců. Státní média z útoku obvinila Spojené státy. Pentagon ale útok odmítá. Donald Trump už v neděli na twitteru označil syrského prezidenta Bašára Asada za „zvíře“ a pohrozil mu, že zaplatí za víkendový chemický útok ve městě Dúma. Ruská armáda podle Interfaxu uvedla, že za útokem na Homs stojí Izrael.
Syrská televize uvedla, že v pondělí časně ráno byly slyšet výbuchy nedaleko vojenské základny. Letiště prý aktivovalo protiraketový systém a osm střel zlikvidovalo. Syrská státní média uvedla, že za útokem zřejmě stojí USA.
Americké ministerstvo obrany to odmítlo s tím, že v tuto chvíli nevede žádné letecké údery v Sýrii. Pentagon ale zdůraznil, že bude usilovat o potrestání těch, kteří jsou zodpovědní za použití chemických zbraní v Sýrii. Stejně na incident v Dúmě zareagoval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Francie zároveň odmítla, že by za nálety na letiště v Homsu stála.
Americký prezident Donald Trump na twitteru označil syrského prezidenta Bašára Asada za „zvíře“ a uvedl, že za víkendový útok v syrské Dúmě zaplatí.
Z Izraele přes Libanon
Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že úder v Homsu uskutečnila dvě izraelská letadla, která startovala z Libanonu. Na syrskou základnu podle Moskvy vystřelila osm raket, z toho pět zneškodnila syrská protivzdušná obrana. Izraelské stíhačky F-15 při akci nenarušily syrský vzdušný prostor, uvedla ruská armáda. Rusko je v syrské válce spojencem Damašku.
Ředitel Syrské organizace pro lidská práva SOHR Ramí Abdar Rahmán uvedl, že mezi mrtvými jsou převážně Íránci nebo členové skupin podporovaných Teheránem. SOHR sleduje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.
Co se stalo v Dúmě?
Zdravotníci ze syrské organizace Bílé přilby uvedli, že 70 lidí se v sobotu udusilo a stovky dalších prý mělo potíže s dýcháním. Čísla se ale rozcházejí, zdravotnická organizace v Dúmě uvádí 49 obětí. Podle mediálního centra v Ghútě mohla zranění způsobit barelová bomba s jedovatým plynem, kterou údajně shodila helikoptéra.
Syrští záchranáři v pondělí upřesnili, že při útoku zahynulo v sobotu nejméně 60 lidí a přes 1000 dalších bylo zraněno.
Syrské lidskoprávní organizace: město Dúmá se stalo terčem chemického útoku, zahynuly desítky lidí
Číst článek
Na sociálních sítích se šířily záběry, na kterých byly vidět děti zřejmě v nemocnici. Zdravotníci jim oplachovali hlavy, prohlíželi jim oči a dávali inhalátory. Svaz syrských záchranných organizací, tedy Bílé přilby, měl údajně zprávy i o tom, že někteří pacienti měli silné křeče a pěnu u úst.
Syrské lidskoprávní organizace z údajného chemického útoku viní syrské vládní síly. Vládní zdroje, které cituje agentury SANA, obvinění odmítají a zdůrazňují, že jde o blamáž a o pokus zastavit postup armády. Podle těchto zdrojů syrská armáda nepotřebuje žádné chemické látky a média, která o útoku vysílala, označily za teroristická.
Město Dúmá je pod palbou vládních sil delší dobu. Po pádu Východní Ghúty do rukou Bašára Asada je Dúma v podstatě poslední povstaleckou enklávou nedaleko hlavního města Damašku.
Ještě v neděli se na sociálních sítích šířily záběry z bombardování syrského města. Podle informací agentury Reuters se už ale povstalecká skupina Džajš al-Islám, která kontrolovala město Dúma, dohodla s vládním režimem na složení zbraní výměnou za bezpečný odchod.
V následujících dnech by tak město měly opustit tisícovky povstalců. Na dohodě s vládním režimem se podle agentury Reuters podílelo i Rusko. Podle těchto zdrojů jde taky o jedno z největších vítězství pro Asada od dobytí Aleppa v roce 2016.
Poslední skupina syrských povstalců v Dúmě se dohodla s vládou, že opustí město
Číst článek
Ruské právo veta
Údajný chemický útok v Dúmě v pondělí bude řešit Rada bezpečnosti OSN na svém mimořádném zasedání. O schůzku požádalo hned devět zemí - mezi nimi Francie, Spojené státy, Kuvajt, Polsko, Švédsko, Peru, Nizozemsko a Spojené státy.
Americké ministerstvo zahraničí označilo údajný chemický útok v Dúmě za děsivý a uvedlo, že zodpovědnost za něj ponese i Rusko, které podporuje syrskou armádu. Rusko ale označilo zprávy o chemickém útoku za výmysl.
Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN podle francouzské televize France Info začne v osm hodin večer středoevropského času. Není ale jasné, jaký bude mít výsledek vzhledem k tomu, že Rusko, které se zasedání zúčastní, a které podporuje syrský vládní režim, má právo veta.