Libanonská vláda v souvislosti s ničivým výbuchem podala demisi, oznámil premiér Dijáb
Libanonský premiér Hasan Dijáb v pondělí oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak po ničivém výbuchu v přístavu v Bejrútu, při kterém minulý týden přišlo o život přes 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno. O víkendu v Bejrútu propukly masivní protesty požadující odchod vlády. Večernímu oznámení demise předcházela rezignace několika členů kabinetu.
Libanonský prezident Michel Aún následně v televizním projevu uvedl, že rezignaci premiéra přijal a požádal ho, aby zůstal ve funkci jako úřadující předseda vlády, dokud nebude sestaven nový kabinet.
Dijáb v krátkém televizním projevu uvedl, že se k odchodu rozhodl, aby mohl stát po boku Libanonců a bojovat s nimi za změny. „Dnes oznamuji rezignaci vlády. Ať Bůh chrání Libanon,“ uvedl Dijáb, přičemž frázi o boží ochraně třikrát zopakoval.
Čeští záchranáři se znovu stáhli na základnu. Libanonský prezident mluví o předčasných volbách
Číst článek
Dijáb také uvedl, že „zemětřesení“, které zasáhlo Libanon, způsobili jeho zkorumpovaní předchůdci. „Měli by se za sebe stydět, protože jejich korupce vedla k této tragédii, která byla skryta sedm let,“ uvedl.
Pondělní odchod vlády už po odpoledním jednání kabinetu avizoval ministr zdravotnictví Hamad Hasan.
Před večerním oznámením premiéra vypukly v centru Bejrútu protesty již třetí den v řadě. Bezpečnostní složky podle agentury Reuters proti demonstrantům, z nichž někteří házeli kameny, opět použily slzný plyn.
Nyní podle agentury AP mohou následovat zdlouhavá jednání o novém kabinetu. Libanonci od října demonstrovali za odstoupení celého vedení země, které viní z korupce a neschopnosti. Podle agentury AP se však v Libanonu posledních 30 let drží u moci „vládnoucí oligarchie“ a bude tak obtížné, „najít důvěryhodnou politickou postavu, která by s ní nebyla spojena“.
„Zjistil jsem, že korupce je větší než stát a že stát je ochromen touto (vládnoucí) klikou...“ citovala agentura AP Dijába, který dříve vyučoval na Americké univerzitě v Bejrútu.
Odstupte, nebo budete viset, zní v ulicích Bejrútu. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn
Číst článek
Libanon se již mnoho měsíců potýká s vážnou hospodářskou krizí, označovanou za nejhlubší od občanské války z let 1975-1990. Situaci v zemi dále zhoršila pandemie covidu-19 a tragický výbuch mnozí Libanonci vnímají jako poslední kapku, neštěstí přitom přičítají nedbalosti libanonských politiků.
Dosud se uvádělo, že výbuch byl pravděpodobně následek požáru, jenž vznikl v blízkosti skladu s 2750 tunami dusičnanu amonného, který tam byl neprofesionálně uskladněn šest let od zabavení z lodi ruského podnikatele. Prezident Michel Aún v pátek řekl, že se musí zjistit, zda šlo o nehodu, nebo zda výbuch nemohl způsobit vnější zásah.
O víkendu se v Bejrútu uskutečnily masivní protivládní demonstrace požadující odchod vlády. V neděli a pondělí se rozhodlo vládu opustit několik jejích členů.
Exploze v Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala životy nejméně 163 lidí. Dalších 6000 bylo zraněno. Kolem 300 000 lidí přišlo o domov. Libanonská armáda v pondělí uvedla, že pět dalších těl bylo nalezeno s pomocí ruských a francouzských pátracích týmů.
Podle bejrútského guvernéra se pohřešuje mnoho zahraničních dělníků a řidičů nákladních vozů, které je těžké identifikovat. Syrská vláda uvedla, že nejméně 45 z doposud nalezených obětí jsou syrští občané. Syřané v Libanonu tvoří nejpočetnější zahraniční pracovní sílu, pracují převážně jako dělníci či v zemědělství a dopravě.