Evropská unie se shodla na migrační reformě. Má zlepšit solidaritu mezi státy a ochranu hranic

Zástupci Evropského parlamentu, členských států a Evropské komise se po celonočním jednání dohodli na konečné podobě velké migrační reformy. Na sociálních sítích to oznámila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová a eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. Reforma podle nich přinese lepší ochranu vnějších hranic a větší solidaritu mezi členskými státy.

Od stálé zpravodajky Brusel (Aktualizováno: 10:24 20. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženci čekají v přístavu na španělském ostrově Gran Canaria na vylodění z plavidla pobřežní stráže (fotografie z listopadu 2023)

Běženci čekají v přístavu na španělském ostrově Gran Canaria na vylodění z plavidla pobřežní stráže (fotografie z listopadu 2023) | Foto: Borja Suarez | Zdroj: Reuters

Johanssonová uvedla, že představitelé unijních institucí vyjednávali dva dny a dvě noci v kuse. A dohoda se podařila. Podle Metsolaové se dnešní den zapíše do historie. Dohodu o migraci a azylu označila za přelomovou.

Detaily konečného znění reformy zatím nejsou známé. Migrační pakt počítá mimo jiné s efektivnějšími kontrolami běženců i rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Série norem zavádí také povinnou solidaritu všech států, které přetíženým zemím pomohou buď přijetím části běženců, finančně nebo materiálně.

U břehů Libye se potopila loď s 86 africkými migranty. Nejméně 61 z nich se pravděpodobně utopilo

Číst článek

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) opakovaně zdůrazňoval, že pro Česko bylo důležité, aby byly v normách jasně definovány tři způsoby solidarity se státy zatíženými migrací, z nichž každý musí mít stejnou hodnotu. Žádal rovněž, aby bylo na daném státu, který ze způsobů si vybere.

„První způsob solidarity, který je dlouhodobě odmítán jako povinný a v červnovém návrhu jako povinný také není, jsou relokace migrantů. Potom je tu finanční solidarita a samozřejmě i technicko-logistická pomoc zemi, která je aktuálně postižena závažnou vlnou migrace,“ vysvětlil na začátku prosince v Bruselu Rakušan.

Dohody o problematických bodech migrační reformy, mezi kterými byla právě i výše zmíněná otázka solidarity, dosáhli ministři vnitra již na svém červnovém jednání. Tehdy byla rovněž vyjednána výjimka z povinnosti finančně pomáhat přetíženým jihoevropským státům pro ty země, které jsou zásadním způsobem dotčeny jiným typem migrace. V případě Česka jde o uprchlíky z Ukrajiny.

Konečnou podobu migračního paktu musí ještě formálně potvrdit plénum Evropského parlamentu a Rada Evropské unie. Nyní se očekává, že belgické předsednictví Rady EU zahájí práce na dokončení legislativních textů s cílem finálního schválení příští rok v únoru.

Zdeňka Trachtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme