Zahraniční letiště využívaná Ukrajinou budou regulérním vojenským cílem, varuje Moskva

Letouny F-16 a vojenská letiště mimo území Ukrajiny se stanou legitimními terči pro Rusko, pokud se budou podílet na bojových misích proti ruským silám, prohlásil v pondělí šéf branného výboru dolní komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov. S odvoláním na ruská média to uvedla agentura Reuters.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letoun F-16 (ilustrační foto)

Stíhací letoun F-16 (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov koncem května řekl, že americké letouny jeho země dostane už velmi brzo. Jejich dodávky přislíbilo několik západních zemí a ukrajinští letci nyní dokončují výcvik.

Ukrajina poprvé zasáhla stíhačku v Rusku, téměř 600 kilometrů od fronty, tvrdí rozvědka

Číst článek

Ruská agentura RIA Novosti tvrdí, že se Kyjev rozhodl rozmístit část stíhaček v zahraničí. To potvrdil zástupce ukrajinského letectva Serhij Holubcov, podle kterého „určitý počet letounů bude umístěn na bezpečných základnách mimo Ukrajinu“. Rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda řekl, že tyto stroje budou moci být použity jako náhrada poničených stíhaček po dobu oprav a pro výcvik ukrajinských pilotů v zahraničí.

Podle Kartapolova se taková zahraniční letiště stanou legitimními terči v případě, že odtud ukrajinské letouny F-16 odstartují, pak vstoupí do ukrajinského vzdušeného prostoru, odkud odpálí rakety, a znovu se vrátí na zahraniční letiště.

Rusko, které na Ukrajinu před více než dvěma lety zaútočilo, na západní dodávky zbraní reaguje opakovaně výhružnou rétorikou. Ruský prezident Vladimir Putin například v posledním týdnu uvedl, že zváží posílání zbraní protivníkům těch států, které samy dodávají zbraně Ukrajině.

Část západních zemí nedávno povolila Ukrajině používat jimi dodané zbraně i při útocích na vojenské cíle na území Ruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme