Pluk Azov je teroristickou organizací, rozhodl ruský soud. Zajatým vojákům hrozí nejtvrdší tresty

Ruský nejvyšší soud v úterý označil ukrajinský pluk Azov za teroristickou organizaci a zakázal mu působit na ruském území, oznámila ruská média. Soudkyně uvedla, že soud vyhovuje žádosti generálního prokurátora a rozhodnutí platí okamžitě, napsala agentura TASS, která pluk označila za jednotku ukrajinských nacionalistů.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Anna Malyarová potvrdila, že z Azovstalu bylo evakuováno 53 zraněných do Novoazovsku

Evakuace zraněných bojovníků z pluku Azov, kteří dokázali 82 dní držet komplex oceláren Azovstal v Mariupolu proti přesile ruské armády. Ten se stal útočištěm pro stovky ukrajinských civilistů. Vojáci se nakonec na příkaz Kyjeva vzdali, od té doby jsou v ruském zajetí. | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

V ruském zajetí je přitom nyní řada vojáků Azovu, kteří se bránili v obklíčeném Mariupolu a tamních ocelárnách. Rozhodnutí soudu znamená, že nyní mohou být souzeni jako členové či organizátoři teroristické organizace, za což jim hrozí nejtvrdší tresty, sahající k 20 letům vězení, napsal na svém webu list Kommersant.

Koncem července ve věznici v obci Olenivka v separatisty ovládané části Donbasu přišlo o život 53 ukrajinských válečných zajatců. Ruská strana tvrdí, že ukrajinská armáda zasáhla věznici z raketometu HIMARS, dodaného USA. Kyjev to popřel, a naopak obvinil ruské síly, že útok spáchaly, aby zakryly mučení a popravy vězňů.

Více než 1000 obránců Azovstalu bylo převezeno kvůli vyšetřování do Ruska

Číst článek

Ve věznici v Olenivce byli drženi někdejší obránci mariupolských železáren a oceláren Azovstal, včetně členů pluku Azov.

Zbývající ukrajinští obránci Mariupolu, kteří strávili měsíce společně s civilisty v rozlehlém areálu Azovstalu, se dostali do zajetí invazních ruských a proruských sil v květnu, kdy se na rozkaz velení ukrajinské armády vzdali. Jejich odpor za neúnavného ruského bombardování se stal symbolem ukrajinského vzdoru proti ruské agresi.

Separatisté mezitím avizovali, že chtějí příslušníky pluku Azov a dalších ukrajinských jednotek postavit před soud kvůli údajným válečným zločinům. Mnozí Ukrajinci členy pluku uctívají jako hrdiny, zatímco Moskva je opakovaně vykresluje jako neonacisty.

„Denacifikace“ Ukrajiny byla jedním z deklarovaných cílů ruské únorové invaze.
Ruské ministerstvo obrany v červnu oznámilo, že drží v zajetí přes šest tisíc ukrajinských vojáků, včetně více než 2400 obránců Mariupolu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme