Přiletí a klovne vás. Norsko zažilo čtyři útoky orla skalního, mezi napadenými bylo i dvacetiměsíční dítě

Norští ornitologové nevěřícně kroutí hlavou nad zprávami. Minulý týden se totiž objevily hned čtyři případy útoků orla skalního na člověka v pěti dnech. Něco takového je přitom extrémně nezvyklé.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel skalní

Při plném vzrůstu má orel skalní 3-5 kg a rozpětí křídel přes dva metry | Zdroj: Profimedia

Kráčíte si po horách nebo jste u sebe na zahradě a najednou přiletí orel a zaryje vám do hlavy nebo krku své spáry a případně vás začne klovat.

2:09

Ve východočeské krajině přibývají budky pro dravé ptáky. Daří se tak snižovat počty hrabošů a škůdců

Číst článek

Pokud se vám to zdá spíš nepravděpodobné, tak opravdu nejste sami. Takové případy jsou podle ornitologů mimořádně vzácné a tak to, že máme hned čtyři potvrzené případy za několik dní, je opravdu senzace, i když ne příliš pozitivní.

Ornitologové tak nyní spekulují, jestli nešlo během všech případů o jednoho konkrétního ptáka. A to i přesto, že se incidenty staly stovky kilometrů od sebe, a dvě nejvzdálenější místa dělí přes 200 kilometrů. 

Co je zajímavé, že napadení lidé orla nijak neprovokovali. V jednom případě navíc útočil na jen dvacetiměsíční holčičku, která si hrála doma na zahradě. Naštěstí se ani v jednom případě nikomu nestalo nic vážného a zpravidla to vyřešilo lehké ošetření a očkování proti tetanu. 

Poslední případ, tedy zmíněný útok na holčičku, dopadl pro orla špatně. Po útoku ptáka museli kvůli jeho chování utratit, přitom se zjistilo, že byl poměrně mladý.

2:07

V mokřinách na kraji Jihlavy hnízdí čejky. Odrůstající mláďata ale ohrožují volně pobíhající psi

Číst článek

Útok jednoho konkrétního ptáka je jedna z hypotéz, se kterou ornitologové včetně norského experta na orly Alva Ottara Folkestada pracují. Ale ani tak jejich chování nedává zcela smysl, protože orli za obvyklých okolností na člověka zaútočí, jen pokud se cítí ohrožení, což nejspíš není ani jeden z  případů.

Vcelku vyloučené je podle Folkestada i to, že by šlo o lov. Naopak je možné, že pták byl nemocný nebo měl nějakou poruchou chování.

Orli skalní jsou v Norsku už šedesát let chránění. Podle odhadů jich v zemi žije mezi 1800 až 2300 kusy. Jsou to druzí největší dravci v zemi.

Při plném vzrůstu má orel skalní 3-5 kg a rozpětí křídel přes dva metry. I když je pro ně člověk jako potrava příliš velký, orel nepohrdne větší zvěří. Před pár lety se norskému fotografovi podařilo natočit a nafotit jednoho z orlů, jak si ze země odnáší šestikilovou lišku.

Jan Volenec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme