Izraelské tanky vjely do centra Rafáhu. Do města předtím uprchlo přes milion Palestinců

Izraelské tanky vjely v úterý do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Sama armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Rafah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř stoupá po izraelských úderech během izraelské vojenské operace v Rafahu (foto z 28. května 2024)

Kouř stoupá po izraelských úderech během izraelské vojenské operace v Rafahu (foto z 28. května 2024) | Foto: Hatem Khaled | Zdroj: Reuters

Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Rafáhu před třemi týdny navzdory tomu, že ji od toho odrazovala řada zemí včetně Spojených států kvůli velkému počtu civilistů v této oblasti. Armáda dosud tvrdila, že nejde o rozsáhlou akci, ale o „omezenou“ operaci.

V Gaze neexistuje bezpečné místo, uvedl šéf OSN. Spojené státy vyzvaly Izrael k větší ochraně civilistů

Číst článek

Do Rafáhu a jeho okolí utekl před masivním izraelským bombardováním a pozemními boji od loňského října, kdy začala válka v Gaze, přes milion Palestinců. Den před zahájením operace v Rafáhu izraelská armáda vyzvala civilisty ve východní části této oblasti, aby se evakuovali k pobřeží. Postupně evakuační výzvy rozšiřovala na další části Rafáhu. V úterý oznámil Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě, že oblast opustil zhruba milion Palestinců.

Izraelská armáda posílá Palestince do oblasti u pobřeží, kterou označuje za „bezpečnou humanitární zónu“.

Podle humanitárních organizací ale ani tam není bezpečno, oblast navíc nemá téměř žádnou infrastrukturu a Palestinci, z nichž většina se od října přemisťovala už několikrát, tam přežívají ve stanech v katastrofálních humanitárních podmínkách.

Izrael oblast Rafáhu už dříve během této války, která začala teroristickým útokem hnutí Hamás na Izrael, ostřeloval. V noci ze 6. na 7. května tam zahájil pozemní operaci, kterou vláda označila za „omezenou“.

Verdikt Mezinárodního soudního dvora o operaci v Rafahu může zůstat jen na papíře, říká odborník

Číst článek

Mezi prvními kroky obsadila izraelská armáda i přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se do Gazy dostávalo nejvíce humanitární pomoci. Přechod je od té doby uzavřen, Egypt po jeho obsazení izraelskou armádou odmítl spolupracovat s Izraelem na jeho fungování. V pondělí u přechodu zřejmě při střetu mezi izraelskou a egyptskou armádou zemřel egyptský voják.

Izraelská vláda akci v Rafáhu zdůvodnila před třemi týdny tím, že se tam skrývají poslední větší jednotky Hamásu a že bez operace v této oblasti nelze Hamás porazit.

Začátkem tohoto měsíce se ale také znovu rozhořely boje i na severu a v centrální části Pásma Gazy v oblastech, o nichž armáda dříve tvrdila, že je má už z větší části pod kontrolou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme