Scholz chce prodat část hamburského přístavu čínské firmě. Před krokem ale varuje Evropská unie i USA

Německý kancléř Olaf Scholz chce i přes nesouhlas vlastních ministrů prosadit jeden důležitý obchod. Čínská státní firma COSCO má zájem o část přístavu v Hamburku. K uzavření dohody ji chybí už jen posvěcení od spolkové vlády, která je v tomhle rozdělená.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý kancléř Olaf Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Hned několik resortů varuje, že dohoda může ohrožovat bezpečnost Německa. Čína by totiž v podstatě získala mimořádné postavení, které by mohla zneužít. Takto to vidí i opozice, podle které by se Peking mohl dostat k datům o všech lodích, které Hamburkem proplouvají.

22:22

Německo je zemí včerejška. Motorem evropského růstu bude střední a východní Evropa

Číst článek

Dále je tu obava z toho, že si Čína buduje monopolní postavení. Už dřív totiž koupila podíly i v dalších evropských přístavech. Postupně by tak mohla řídit zásobování celého kontinentu. Aby toho nebylo málo, Německo teď před obchodem víceméně varovala taky Evropská unie a nadšené by z něj nebyly ani Spojené státy.

Na prodej je sice jen část terminálu na nákladní kontejnery, jenže firma COSCO by k tomu získala právo na spolurozhodování. V budoucnu by tak teoreticky blokovala rozhodnutí, která se Pekingu nelíbí. Podle deníku Handelsblatt je totiž logické, že by v prvé řadě prosazovala zájmy Číny a snažila se ještě posílit nákup tamních výrobku.

Scholzovy důvody

Olaf Scholz se ale drží v Německu zavedeného hesla, že obchod nemůžeme míchat s politikou. Toto heslo bylo mimochodem vždycky spojované i s plynovody Nord Stream. Magazín Focus to ale vyvrací už jen tím, že Scholz je do celého kontraktu nepřímo zapleten.

V Německu sílí známky recese. Podle ministra hospodářství má země šanci úspěšně přestát zimu

Číst článek

Musíme připomenout, že Scholz Hamburku až do roku 2018 starostoval a na radnici jsou stále jeho spolustraníci. V dozorčí radě přístavů zase sedí jeden jeho blízký přítel, který obchod s Čínou prosazuje.

K tomu se přidává i Scholzvo současné postavení kancléře. Bude jím už skoro rok, ale teprve teď ho čeká první velká státní návštěva Pekingu, a to hned za pár týdnů. Německu na rozdíl od jiných spojenců bere obchod s Čínou jako čistě byznysovou věc, ve které mají politici jen pomáhat zájmům svých firem.

Velká část spolkové vlády s tím sice nesouhlasí a lidovou republiku podezírá, že sleduje hlavně své mocenské zájmy, ale Scholzova SPD zatím varování svých koaličních partnerů víceméně přehlíží

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme