Velký nukleární knoflík, kterým vyhrožuje Trump, neexistuje. Ve skutečnosti jde o 'nukleární fotbálek'
Donald Trump i Kim Čong-un mají k dispozici jaderné arzenály, které by dokázaly napáchat obří škodu. Zvěsti o knoflíku na stole, který spustí Armageddon, jsou ale jen pouhou legendou. Odstartování nukleární války je totiž o něco složitější, upozorňuje New York Times.
„Kim Čong-un právě prohlásil, že má u sebe na stole vždy nukleární knoflík. Prosím, ať mu někdo z jeho vyčerpaného a vyhladovělého režimu dá vědět, že já mám také nukleární knoflík, ale je mnohem větší a silnější než ten jeho a hlavně funguje!“ napsal v úterý na svůj twitterový profil americký prezident Donald Trump. Reagoval tak na den staré prohlášení svého severokorejského protějšku.
Americký deník New York Times ale vzápětí v textu upozornil na to, že knoflík, kterým si dva světoví lídři navzájem vyhrožují, ve skutečnosti neexistuje.
Místo velkého červeného knoflíku na stole doprovází prezidenta mnohem nenápadnější černá aktovka přezdívaná také „nukleární fotbálek“. Dvacetikilová taška, kterou dnem i nocí stráží příslušník ozbrojených složek, obsahuje manuál k zahájení útoku, seznam cílů pro 900 jaderných hlavic, zařízení pro ověření kódu a rádiový přijímač.
Aby mohl prezident kufřík využít, musí se prokázat „sušenkou“, kartičkou s kódem, již má mít neustále u sebe (traduje se, že Bill Clinton jednou kartičku na několik měsíců ztratil bez toho, aby o tom dal komukoliv vědět).
K zahájení útoku nepotřebuje americký prezident souhlas nikoho dalšího – ani Kongresu nebo nejvyšších představitelů armády. Jak upozorňuje deník, v minulosti už několik politiků žádalo, aby se vytvořila kontrola, která by zabránila tomu, aby byla případní jaderná válka pouze v rukou jednoho muže.
Výhružka a skutečnost
I přes relativní tajemnost severokorejského programu New York Times předpokládají, že Kim Čong-un jako jediný vůdce své země, bude mít podobné pravomoci jako Donald Trump. „To, že mám na svém stolu nukleární knoflík, není jen pouhá výhružka, ale skutečnost,“ prohlásil v pondělí Kim Čong-Un. Dodal, že severokorejské střely mohou zasáhnout celé Spojené státy.
Deník přesto pochybuje, že by skutečně existoval knoflík na stole a upozorňuje, že odstartování mezikontinentálního útoku by nejspíš trvalo déle než jenom pár sekund. Severokorejské rakety dlouhého doletu jsou zřejmě plněné tekutým raketovým palivem, se kterým ale nemohou být skladovány. Jejich „natankování“ by tak trvalo několik hodin. KLDR ale dokáže rychle využít rakety s kratším dostřelem, které jsou poháněné tuhým palivem.
Chytlavý termín
Legenda o knoflíku má podle deníku původ v druhé světové válce. Tehdy měli piloti bombardérů k dispozici knoflík, kterým signalizovali ostatním členům posádky, že mají okamžitě opustit poškozené letadlo. Ze strachu ale mnozí piloti létali „s rukou na knoflíku“ a stiskli ho, i když nemuseli.
Časem se spojení ustálilo také v projevech politiků, kde bylo nejspíš chytlavější než vysvětlování funkce černého kufříku.