Tureček: Příměří bude Izrael stát propuštění teroristů a povstalců. Tvrdí ale, že Hamás stejně zničí

Po více než 15 měsících vyjednávání zástupci Izraele a palestinského hnutí Hamás vyřešili poslední neshody ohledně dohody o příměří v Pásmu Gazy. Přerušení bojů na šest týdnů má začít platit v neděli 19. ledna. „Teprve teď pod mezinárodním tlakem Kataru, Egypta, a hlavně dvojí administrativy USA bylo dohody dosaženo,“ vysvětluje pro Český rozhlas Dvojku vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Břetislav Tureček.

Jak to vidí... Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamás by měl během příměří propustit dalších 33 izraelských rukojmí

Hamás by měl během příměří propustit dalších 33 izraelských rukojmí | Zdroj: Profimedia

„Pro současnou dohodu neexistovala loni na jaře politická vůle. Kompromis totiž vždy přináší i negativní stránky. Nejenže by Izrael dostal zpátky rukojmí z Gazy, ale zároveň by se musel palestinské straně k něčemu zavázat. Ztratili by i Palestinci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček. Moderuje Zita Senková

Ukončení konfliktu má proběhnout ve třech fázích. První má nastat 19. ledna, kdy by Hamás měl propustit 33 rukojmích. „V Gaze jich je ještě necelá stovka. Neví se, kolik z nich žije. Předpoklad je, že z těch 33 všichni. Jsou to tzv. humanitární případy. Tedy lidé zranitelní, ženy, starší lidé. Nikoli muži a vojáci.“

Oproti tomu Izrael má propustit stovky lidí ze svých věznic. Teroristy i povstalecké bojovníky proti izraelské okupaci na okupovaných územích. „Vedou se dohady, kdo by to měl být. Protože Hamás požaduje konkrétní lidi. Nicméně Izrael má hlavní slovo a může požadavky Hamásu vetovat.“

Od středeční dohody o příměří zabily izraelské útoky v Pásmu Gazy 73 lidí, včetně 20 dětí

Číst článek

„Zároveň se má izraelská armáda stáhnout z velkých částí Pásma Gazy do bezpečnostních zón, kde dál může setrvat. Izrael má umožnit přesun Palestinců z jihu Gazy, kam byli vytlačeni izraelskou armádou, zpátky na sever. Razantně se má také zvýšit přísun humanitární pomoci, tentokrát i přes Egypt.“

Uspořádání Gazy

Už během druhé fáze by měly začít rozhovory o budoucím uspořádání Pásma Gazy. Podle Turečka je ale právě toto velká neznámá. Nikdo totiž neví, zda vůbec k druhé fázi jednání dojde.

„Obě strany se teď jakžtakž shodly. Jaké ale bude poválečné uspořádání Gazy, kdo tam bude vládnout, nikdo neví. Izrael tvrdí, že Hamás stejně zlikviduje. I když propustí všechna rukojmí. Hamás logicky na toto těžko přistoupí. Bude chtít nějaké protihodnoty.“

Úřad Netanjahua tvrdí, že Hamás ustupuje od některých částí dohody o příměří a vytváří ‚krizi‘

Číst článek

„Takže my teď nevíme, jestli je nastalé příměří přechod k nějakému trvalému ukončení bojů a války jako takové, anebo je to jen přestávka, která má umožnit návrat zajatců a rukojmích z Gazy. A po ní se válka rozjede nanovo.“

Kdo nahradí Hamás?

Pokud by však k trvalému ukončení bojů došlo, mohla by hrát podstatnější roli v trvalém uspořádání Pásma Gazy palestinská samospráva.

„Palestinská samospráva si představuje, že se po skoro dvou desetiletích vyhnanství vrátí do Gazy a nahradí Hamás. Spolu s ní si to představují i Spojené státy, Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie, které by to celé financovaly. Přičemž politicky by to garantoval i třeba Egypt.“

Problém je v tom, že tento model zatím odmítá Izrael. „Izrael říká, že Hamás dál vládnout nebude. Ale odmítá říct, co tedy přijde místo toho. Jeden jediný vládní politik v Izraeli nezodpověděl otázku, co bude po tom, až bude Hamás zničen. A proto mohou být další fáze vyjednávání velmi problematické,“ uzavírá Břetislav Tureček.

Zita Senková, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme