Ruské námořnictvo přišlo o desítky cvičených delfínů. Bouře v Černém moři poškodila klece a oni uplavali

Silná bouře, která zasáhla jih Ruska počátkem týdne, dopadla i na hlavní základnu ruské Černomořské flotily v Sevastopolu. Uplavalo odtamtud 57 bojových delfínů. Pro mnohé byla překvapením sama jejich existence. Přitom používání těchto savců pro vojenské účely má dlouhou tradici.

Sevastopol Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díky delfínům bychom jednou mohli mít účinějšší léky

Ruské námořnictvo přišlo o několik desítek cvičených delfínů (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Bouřka, která delfíny osvobodila, zuřila několik dní. Půl milionu lidí navíc připravila o elektřinu a čtyři lidi zahynuli. Po uklidnění začali lidé studovat nové satelitní snímky právě kvůli tomu, že na Krymu je obrovské množství vojenských objektů. 

Jeden z výzkumníků si všiml, že v Sevastopolu, v zátoce, kde kotví černomořská flotila, jsou poškozené ohradníky pro delfíny. Už dříve se vědělo, že tam jsou, dokonce se vědělo i kolik kytovců zde je. Bouře poškodila zábrany na vjezdu do zátoky, ale také klece. Delfíni tak mohli volně odplavat.

Běluha jménem Hvaldimir. Vrátil se ke skandinávským břehům ‚ruský špion‘?

Číst článek

Delfíny přitom nevyužívá jen ruské námořnictvo. Pracují s nimi také Spojené státy, delfíni jsou totiž velmi inteligentní, takže je lze vycvičit na nejrůznější věci. Primárně se využívají pro hlídání přístavů proti případným záškodníkům a diverzantům, umí ale také vyhledávat miny.

Rusové je podle dostupných informací měli používat i pro rozvědné účely tak, že na ně připevňovali radiomajáky a kamery a posílali je sledovat nějaké objekty. Nejvíce jsou ale využíváni pro efektivní hlídání prostorů.

Zároveň jde převážně o zvířata, která se narodila v zajetí. Jiní byli odchyceni v útlém věku. Jejich osud tak zůstává nejistý, protože jsou zvyklí na člověka a závislí na svých ošetřovatelích.

Několik let zpátky se v Norsku se objevila běluha, jeden z velkých vodních savců, která připlavala do přístavů, kde se přátelila s lidmi a čekala, kdy ji někdo nakrmí. Pak se ukázalo, že jde o zvíře, které před asi půl rokem uniklo z ruské námořní základny.

Ondřej Soukup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme