Ruští žoldáci vraždili v Mali civilisty. V africké zemi se zdržuje na 1000 vagnerovců

Od ledna do poloviny dubna zahynulo při devíti incidentech v africkém Mali až 456 civilistů. Na jejich zabití se kromě malijských sil podíleli žoldnéři takzvané Vagnerovy skupiny - soukromé ruské armády založené Dmitrijem Utkinem, blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina. Tvrdí to nevládní organizace, která sleduje ozbrojené konflikty ve světě, ale taky interní dokumenty malijské armády.

Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci z Mali na patrole

Vojáci z Mali na patrole | Zdroj: Reuters

Dokumenty malijské vlády, ze kterých čerpá například deník The Guardian, potvrzují činy, o kterých se dosud jen spekulovalo. Tedy, že Rusko do Mali vyslalo Vagnerovu skupinu.

Francouzi kvůli diplomatickému napětí stáhnou z Mali bojové jednotky. Odejde i část českých vojáků

Číst článek

První důkazy o její přítomnosti se objevily v lednu, kdy byli žoldáci označováni jako „ruští instruktoři“. Měli se účastnit smíšených misí společně s malijskými vojáky a policisty. Jejich hlavním cílem pak byl boj proti islamistům. Při vojenských operacích ale ruští žoldnéři pozabíjeli i stovky nevinných civilistů.

Zveřejněné dokumenty se zmiňují také o devíti případech masového zabíjení. K největšímu krveprolití pravděpodobně došlo letos v březnu v Mouře, městečku v centrálním Mali, které obývá kolem deseti tisíc obyvatel a nachází se v něm významný trh, kde se obchoduje například s dobytkem. Město mělo být pod nadvládou islamistů a akce proti nim se údajně účastnila právě ruská Vagnerova skupina. Během čtyř dnů tam účastníci společné mise pozabíjeli 350 až 380 mužů.

Průběh masakru zrekonstruoval deník The New York Times. Podle něj v době, kdy byla značná část obyvatel na zmíněném trhu, přiletělo nad město pět helikoptér, které vysadily několik ozbrojenců. Lidé se snažili dostat z trhu pryč, ale všechny cesty byly kontrolované vojáky. Podle místních pak po boku malijských vojáků byli i běloši, kteří nebyli ani Britové, ani Francouzi.

Další obvinění se objevila na přelomu dubna a května, kdy se měli vagnerovci zapojit do zabíjení Malijců. Po zabití jednoho nebo dvou žoldnéřů z Ruska údajně zahájili členové smíšené mise palbu na dvou místech v blízkosti města Hombori.

Francouzi Mali opustili

Francie v Mali loni ukončila svou operaci Barkhane, která měla za cíl bojovat s islamisty v Sahelu. Učinila tak kvůli rostoucímu napětí mezi oběma zeměmi, které zapříčinily vojenské převraty. Ty změnily směřování země. Na místo Francouzů pak vládnoucí junta přizvala do země ruské vagnerovce, čímž ještě utužila vliv Ruska v afrických konfliktních zemí.

Hořký konec francouzského působení v Mali. Stažení vojsk vyvolává obavy z posílení islámských radikálů

Číst článek

Rusko se vojensky angažuje také ve Středoafrické republice a vagnerovci chvíli působili i v mosambické konfliktní severní provincii Cabo Delgado.

Obraz Vagnerovy skupiny

Africké vlády, pro které ruští žoldáci pracují, jsou s nimi spokojeni. Rusko navíc svou pozici na kontinentu v posledních letech utužuje nejen přítomností ozbrojených sil, ale také prodejem vojenské techniky. K tomu všemu nemá Rusko, na rozdíl od Francie nebo Velké Británie, které měly na kontinentu své kolonie, mezi obyvateli Afriky příliš pošramocené jméno.

Vojáci z Ruska při svých činnostech ale často porušují lidská práva. Například podle jedné ze zpráv lidskoprávní organizace Human Rights Watch se vojenské síly identifikované jako ruské dopouštěly od roku 2019 mučení a zabíjení civilistů.

Podle Velké Británie se v Mali nachází 600 až 1000 vagnerovců, které si tamní vláda platí. Žoldnéře najala za 10 milionů dolarů, které nebyly vyplaceny jen v hotovosti, ale údajně i prostřednictvím práv na těžbu nerostů.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme