Sedm vědců půjde za podcenění zemětřesení v Aquile na šest let do vězení

Italský soud poslal na šest let do vězení sedm odborníků za to, že podcenili riziko možného zemětřesení ve městě Aquila. Při něm zahynulo 309 lidí včetně dvou Čechů. Verdikt překvapil nejen odsouzené vědce, ale i samotné žalobce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v Italské Aquile

Následky zemětřesení v Italské Aquile | Foto: talkingpointsmemo.com

Tak vysoký trest zřejmě nikdo nečekal. Rozsudek byl velkým šokem i pro samotnou žalující stranu, která žádala čtyři roky. Obhajoba pak do poslední chvíle věřila v úplné zproštění viny.

Soudce zdůvodnil své rozhodnutí tím, že vědci uklidňovali obyvatelstvo, že žádné nebezpečí nehrozí, a jen proto zemřelo tolik lidí. Soud také rozhodl o odškodnění rodin všech obětí, které dostanou 6 milionů eur, z toho 2 miliony musí dostat okamžitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s vědci sledovala spolupracovnice ČRo v Itálii Lucie Chvojková

Po vyhlášení rozsudku se ve stanu, kde se soudní líčení odehrávalo, ozval dlouhý potlesk. Pozůstalí vysvětlili, že žaloba neměla být odplatou, ale že je třeba, aby si lidé ve státních úřadech uvědomili, že nesmějí brát tuto službu na lehkou váhu. Rozsudek byl pro ně prý zadostiučiněním.

Proces proti členům vládní odborné komise, která měla posoudit riziko ničivého zemětřesení, začal před rokem a vzbudil zejména v odborných kruzích velmi negativní reakce. Mezi obžalovanými totiž figurují velká jména italské vědy.

Vědci se hájili tím, že zemětřesení se nedá přesně předpovědět. Zároveň se obávají dalších podobných procesů v budoucnu.

Obhájci také varovali, že Itálie v případě odsouzení vědců může skončit v rukou šarlatánů. Odkazují tak na kontroverzního vědce Giulianiho, který tvrdí, že dokáže zemětřesení předpovědět z množství uvolněného radonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Verdikt nad italskými vědci zhodnotil seizmolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd

Zemětřesení krátce před ničivým otřesem skutečně předpověděl, i když jen v části území. Tehdy byl však obviněn z „alarmismu“. Jeho předpovědi se ale nevyplnily ve všech případech a nedá se na ně tedy spolehnout.

„Verdikt považuji za téměř neuvěřitelný, protože nebylo možné v té době skutečně zodpovědně předpovědět, že takhle silné zemětřesení přijde. Oni, ačkoli se ve výrocích před zemětřesením nepochybně mohli chovat diplomatičtěji, také mimo jiné řekli, že tuto oblasti silné zemětřesení postihnout může,“ upozorňuje seizmolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Podle něj je ale vážný argument soudu, podle něhož někteří lidé zahynuli proto, že kvůli uklidňování ze strany vědců neopustili své domovy.

„Vypadá to, že naši italští kolegové příliš podlehli dojmu z toho, že taková tzv. rozplizlá a slabá seizmická aktivita, která trvala už asi tři měsíce, zpravidla silným zemětřesením zakončena nebývá. Zřejmě se hodně upnuli k tomu, že se i tentokrát jedná o takovýto případ a poměrně vehementně rozptylovali obavy,“ říká Špičák.

Jan Richter, Mirko Kašpar, Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme