Karolína Plíšková: pomalu, ale stále dopředu
427, 228, 203, 159, 120, 67, 24, 11, 6 a 4. Řada, která může připomínat úlohu z matematické olympiády, je složena z žebříčkových umístění Karolíny Plíškové na konci jednotlivých let. Od roku 2008 až do letoška se neustále zlepšuje. Podobně jsou na tom ze špičkových tenistek současnosti už jen Svitolinová z Ukrajiny, Ostapenková z Lotyšska a Garciaová z Francie.
Důležitá jsou hlavně poslední tři čísla Plíškové 11, 6 a 4, protože posuny mezi elitou jsou mnohem obtížnější, ke skoku nestačí jeden vydařený turnaj, ale nutná je dlouhodobá vyrovnanost a kvalita prokázaná ve velmi tvrdém konkurenčním prostředí. To všechno lounská rodačka poslední tři roky splňuje, a navíc si stále nechává prostor pro další možné zlepšení.
Pamatuji si, jak mi kdysi (už je to hezkých pár let) po jednom nešťastně prohraném utkání Karolína v nadsázce říkala, že si nemyslí, že kdyby si ke snídani dala vločky, ty mečboly by využila. Ale i stravování začala postupně dávat větší důležitost.
Plíšková potvrdila po konci Masters spolupráci s koučem Kroupou, chce vést spíše k mužskému tenisu
Číst článek
Když cítila, že má stále rezervy v pohybu, přestože se snaží, dostala se od jednoho kondičního ke dvěma, kteří se střídají, ale dodržují přitom stejný program. Takže tenistka nezažívá stereotyp a dokáže snášet i to, co pro ni nemusí být zrovna nejatraktivnější.
Ukázkovým příkladem postupného zlepšování byla fedcupová vystoupení české tenistky. Poprvé se jako náhradnice v týmu seznamovala s atmosférou v soutěži, v dalším roce dostala šanci být lídrem v utkání se slabšími soupeřkami, v následujícím období už byla oporou, která pravidelně získávala klíčové body v zápasech o tituly.
Velké akce bez obav
A učila se i na velkých turnajích. Na grandslamech jako dospělá dlouho nemohla prorazit, musela přijít na to, jak nakládat s volnými dny, jak se na velké akce připravovat. Teď už na ně nemusí cestovat s obavami.
Toto všechno tvoří velmi pevné základy, které dávají Karolíně Plíškové spoustu šancí bojovat o ty největší trofeje. Je jí teprve 25, hodně hráček vyhrálo poprvé grandslamový titul až kolem třicítky.
Svými vlastnostmi, tím, jak je opatrnější a všechno si potřebuje pořádně osahat, má sice zatím blíž k tomu, aby byla dlouhodoběji světovou jedničkou (letos už jí 8 týdnů byla) než grandslamovou šampionkou. Na druhou stranu má i dost zbraní (je třeba opakovaně tenistkou s nejvyšším počtem es v sezóně) na to, aby i jeden ze čtyř největších turnajů sezony někdy vyhrála.
A když se to povede jednou, Karolína Plíšková už by jistě věděla, jak s takovým zážitkem dál naložit.
Vyhrát volby nestačí. Důležitější bude, kdo a s kým sestaví příští vládu
Lukáš Jelínek
Regulace nájemného nefunguje. Přesto se světem valí jako lavina
Julie Hrstková
Tropický Sovětský svaz Nicoláse Madura
Eduard Freisler
Evropská komise navrhla seznam amerického zboží, na které by EU měla uvalit cla
Karel Barták