Teroristé útočí na naše smýšlení

V posledních týdnech opět znepokojily veřejnost Francie a Rakouska teroristické útoky motivované radikálním islámem. Umírali při nich nejen lidé, kteří se svými výroky nějak mohli dotknout cítění muslimů, ale i lidé vybraní zcela náhodně. Násilí teroristů tedy není zaměřeno pouze proti vybrané skupině, ale proti nám všem. Když si toto uvědomíme, možná že nám vytane otázka: proboha proč, co jsme jim udělali?

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie (ilustrační foto)

V posledních týdnech útočili teroristé ve Francii nebo v Rakousku (ilustrační foto) | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: ČTK/AP

A pak začneme zpytovat naše kolektivní svědomí, začneme uvažovat o případných chybách, jichž se vůči muslimům dopouštíme a jichž se vůči nim dopouštějí naši politici, a o tom, co jsme jim my, Evropané, udělali v minulosti.

Jistě přijdeme na mnohé věci, které se neměly stát a které dokonce můžeme označit za zločiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Kroupa: Teroristé útočí na naše smýšlení

Jenže tento způsob uvažování je v souvislosti s teroristickými útoky scestný a nebezpečný. Svádí nás k tomu, abychom mlčky připustili, že v něčem tito zločinci mohou mít pravdu. Tak to ale není. Jsou to úvahy nebezpečné proto, že podněcují radikály k dalším skutkům. Bylo tomu tak ve 20. století, kdy dominoval terorismus marxistický a někteří významní intelektuálové jej touto cestou pomáhali ospravedlňovat.

Nic z toho, čeho jsme se dopustili my nebo naši předkové, nemůže terorismus ospravedlnit, protože ten je zločinný svou podstatou; musíme ho prostě odmítnout jako takový.

Nenechat se zastrašit

Ještě vážnější hrozbu představuje terorismus pro veřejné smýšlení. Jeho stratégové už vědí dobře, že svými útoky nedokážou destabilizovat politický a právní řád západních společností. Na to jsou příliš slabí a policie si s nimi snadno poradí.

Získávají však nepřiměřeně velkou publicitu, která jim pomáhá vyvolat hrůzu a zděšení u každého obyvatele dané země a zároveň k němu dopravit informaci, kterou se ho snaží ovlivnit.

Teroristé sdělují, že jedině oni jsou pravými reprezentanty islámu a že muslimové jsou našimi nepřáteli. Je to jedovatá lež, jejímž účelem je vyvolat naši odvetnou reakci i proti těm muslimům, kteří s námi chtějí žít v míru, abychom je nahnali do jejich řad. Je to strategie, která se osvědčila i jiným radikálům v minulosti a funguje stále.

S úspěchem ji používali také komunisté, kteří vyvolávali vyhrocené sociální konflikty, aby odlákali dělníky sociální demokracii. I dnes na tento trik významná část společnosti naletí a hned volá po zákazu islámu v Evropě. Kdybychom však něco takového učinili, bylo by to špatné, neúčinné a sílu teroristických organizací bychom jenom zvětšili.

Daleko efektivnějším postupem, k němuž přistupují vlády demokratických zemí, je postupná eliminace islamistického prostředí, které podněcuje radikalizaci mladých lidí, a přesně cílené zákroky i proti pouhým zárodkům násilnických organizací. Pomoci však musí sama muslimská komunita tím, že bude fanatiky ve vlastních řadách včas odhalovat a veřejně se od nich distancovat.

Pro nás pak je nejdůležitější nenechat se teroristy ani zastrašit, ani ovlivnit.

Autor je filozof a pedagog

Daniel Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme