Lidovci a pár tahů z trávy

Donedávna se zdálo, že Fialův kabinet až překvapivě hladce postupuje ve své jízdě za legalizací marihuany a umožněním jejího komerčního prodeje. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil sepsal s posvěcením koaliční pětky záměr zákona. Nyní ale, když je čas vtělit jeho teze do paragrafů, důrazně šlápli na brzdu tradičně konzervativní lidovci.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

marihuan, drogy, droga (ilustrační foto)

V Kanadě legální trh s konopím z plných 70 procent nahradil černý trh | Foto: Kindel Media | Zdroj: Pexels | Licence Pexels,©

Což se ale dalo čekat od vedení KDU–ČSL, jejíž voličská základna určitě neplane nadšením pro usnadnění přístupu k této měkké droze. Jakkoliv je marihuana pro lidský organismus mnohonásobně méně škodlivější než alkohol včetně tichého vína, jež má být po mohutném lidoveckém nátlaku osvobozeno od spotřební daně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Leschtina: Lidovci a pár tahů z trávy

Vehementně se proti sepsání paragrafovaného znění zákona postavil lidovecký místopředseda Tom Philipp, když pro týdeník Respekt prohlásil: „Bylo by to plýtvání časem. Psát zákon má smysl, až když bude jasno v záměru.“

Jestli ale něco jasně vymezuje pravidla, pak je to právě Vobořilův záměr zákona, svazující legalizaci striktními podmínkami a omezeními. Včetně toho, že prodej konopí bude probíhat ve speciálních licencovaných obchodech a v limitovaném množství, nakupující musí být plnoletý a bude se muset zapsat do registru uživatelů.

KDU-ČSL navzdory

Přesto právě prodej marihuany v kamenných obchodech podle Philippa vyžaduje další zásadní posouzení, neboť „otvírá neprobádané území“. Jenže tady už zdaleka nejde o nějakou terru incognitu. Ale o území zmapované a zdokumentované díky státům, v nichž legalizovali marihuanu pod státním dohledem podobně, jako je to navrhováno v Česku.

Podle údajů shromážděných Vobořilovým týmem například v Kanadě legální trh s konopím z plných 70 procent nahradil černý trh. Statistiky amerického státu Colorado uvádějí, že za pět let od dekriminalizace marihuany se o více než 50 procent snížil počet stíhání a žalob za nelegální prodej či pěstování této zelené byliny.

Povolení marihuany připraví policejní psy o práci, argumentoval republikán odmítající legalizaci

Číst článek

Poznatky z Colorada také popírají časté prognózy odpůrců legalizace konopí, že po uvolnění trhu prudce stoupne množství uživatelů marihuany. Podle tamních údajů se ale jejich počet zvýšil o pouhá dvě procenta mezi dospělými a vůbec už ne mezi teenagery.

Vobořilovci v analýzách uvádějí příklad ke konopí tradičně přívětivého Nizozemska, kde počet nezletilých, užívajících pravidelně marihuanu, je třetinový ve srovnání s Českem.

Samozřejmě že legalizace marihuany je jedním z horkých témat kulturní války, přispívajícím k znesváření společnosti. Stejně ale jako třeba diskuse o manželství pro všechny, tak i názory na osvobození marihuany se polarizují napříč politickým spektrem.

Potvrzením toho je už sám fakt, že hnací tandem zákona o legalizaci konopí tvoří odéesácký pravičák Vobořil a pirátka Jana Michailidu, kterou nedávno její straničtí souputníci odvolali z republikového výboru pro její vypjatě levičácké názory.

To všechno ale nahrává tomu, aby zákon o legalizaci marihuany vláda schválila, třeba i vedení KDU-ČSL navzdory. A pak jeho osud nechala na volném hlasování každého poslance.

A lidovci? Těžko si představit, jak vystupují z vlády kvůli eufemisticky řečeno – pár tahům z trávy.

Autor je publicista

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme